Cytaty z książek,  recenzja książki

„AMNEZJA” FEDERICO AXAT

Powieść z gatunku kryminał, sensacja, thriller.
Główne pytanie promujące książkę jest bardzo zachęcające do jej przeczytania :
„Co byś zrobił, gdybyś znalazł zwłoki we własnym salonie i nic nie pamiętał z ostatnich godzin?
i pierwsze zdanie książki :
„Martwa dziewczyna z dziurą w piersi leżała w moim salonie. Ocknąłem się z potwornym zamętem w głowie, jak zawsze gdy się naprułem i ścinało mnie z nóg w miejscu, które nie było moim łóżkiem”.
Świetny pomysł i bardzo przemyślana fabuła, prosty i czytelny język. Jest bardzo klimatycznie i tajemniczo.
Wciąga od pierwszych słów i trzyma do ostatniej kropki. Musiałam przeczytać do końca, na raz.
Tu cały czas coś się dzieje i nasza uwaga jest skierowana na osoby, które okazują się niewinne. Bardzo nieprzewidywalne zakończenie. Pokręcone, ale realne i zaskakujące.
Główny bohater to John Brenner. Jest mężczyzną przed trzydziestką, trzeźwiejącym alkoholikiem. Rozwiedziony, mający czteroletnią córkę, której nie poświęca tyle czasu ile powinien i ile by chciał – wciąż nawala. Myśli o swoim zmarnowanym życiu i problemie, z którym nie potrafi sobie poradzić.
Rodzice mężczyzny nie żyją, ma brata Marka, który jest jego przyjacielem i któremu ufa jak nikomu na świecie.
Pewniej nocy John budzi się na podłodze w swoim salonie i nic nie pamięta. Zauważa pustą butelkę alkoholu, pistolet i … martwą piękną młodą kobietę leżącą na podłodze tak jak on. Nie wie co się stało, nie potrafi sobie nic przypomnieć. Zaczyna się zastanawiać kim jest ta kobieta, co tu robiła i czy On ją zabił ?
Mężczyzna jest w szoku wybiega przed dom, gdzie zauważa znikający samochód. Wraca do domu i zauważa, że zwłoki kobiety oraz pistolet zniknęły.
Kompletnie nie wie co się dzieje dlatego dzwoni do swojego brata, aby mu o wszystkim opowiedzieć. Chce wezwać policję, ale boi się, że zostanie oskarżony o morderstwo kobiety, której ciało zniknęło a której nie pamięta. Czyżby ktoś próbował wrobić Johna w morderstwo?
Do akcji wkracza policja i FBI, szukają młodej dziewczyny, która zniknęła.Dowiadujemy się dużo o młodości mężczyzny, chorującej matce i jej śmierci. On doskonale pamięta, że coś ważnego się wtedy wydarzyło.
Później samobójstwo ojca, które również odbiło swoje piętno na jego życiu.
Skrywane tajemnice wychodzą na światło dzienne. Rzeczy o których chce zapomnieć powracają.
Jakie były relacje naszego bohatera z bratem i ojcem? Tak wiele to tłumaczy, lecz czy usprawiedliwia?
John zaczyna mieć powtarzający się sen, który ma go naprowadzić na odkrycie prawdy. Czy to się mu uda?Do tego dochodzi sprzedaż firmy Meditek, którą zarządza brat Mark. Firma ta odkryła lek , który jest cudownym rozwiązaniem dla osób,które przeszły tragedie życiowe.
Czym jest ESH ?
Jednocześnie osoby pracujące w firmie mają pełną świadomość, że przekazanie tego leku w niepowołane ręce może skutkować katastrofą.
Lek ten stanowi też ogromne zagrożeniem dla gigantycznych firm farmaceutycznych, które przecież zarabiają ogromne pieniądze na lekach przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych. Do tego straciłaby pracę cała armia ludzi psychologów, psychoanalityków. Ten lek to cudowny wynalazek, lecz jest pewność, że w dzisiejszych czasach, gdzie rządzi pieniądz nie zostanie on dopuszczony na rynek do stosowania.
Duże pieniądze, układy, szantaż, samobójstwa i morderstwa. A w tym wszystkim zagubienie człowieka, który nie potrafi poradzić sobie z własnymi słabościami i swym nałogiem, który zniszczył mu już rodzinę a teraz niszczy jego samego.
Ważne cytaty:
„Śniła ci się dziewczyna w błękitnej sukience? Nie jesteś jedyny”.
„Wyobraź sobie na przykład jakieś traumatyczne przeżycie,którego doznałeś,będąc dzieckiem, i które mogłoby się odcisnąć piętnem na całym twoich życiu. Pomyśl o gwałtach, o ciężkich wypadkach, konfliktowych związkach. Możesz sobie wyobrazić potencjał czegoś takiego? „.
Polecam tę powieść – warto przeczytać 🙂
Tytuł „Amnezja”
Autor Federico Axat
Tłumaczenie Andrzej Flisek
Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
Liczba stron 461
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz