recenzja książki

„ANTONIA. NA PODLASIU” AGNIESZKA PANASIUK

Byłam oczarowana powieścią autorki pt. „Podróże serc”.

Dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po serię „Na Podlasiu”. Już wiem, że absolutnie warto było ją przeczytać.

Piękna historia, bardzo realistyczny świat i bohaterowie. Poznamy zupełnie inne światy tych bogatych i tych biednych. Wierzenia, zabobony, tradycje, Piękny język i styl, niezwykle plastyczny i wyrazisty, dzięki czemu już od pierwszych linijek dałam się porwać w wykreowany świat. Wszystko dzieje się naturalnie, w swoim tempie, tak jak powinno.

Cudowna powieść obyczajowa z historią w tle.

Warszawa i rok 1869 roku.
No właśnie tutaj mieszka i pracuje nasza tytułowa bohaterka Antonia Gillard. Młoda kobieta, która jest nauczycielką dla dziewcząt. Wraz ze swoją przyjaciółką właśnie traci posadę za potajemnie nauczanie zakazanych przedmiotów. Podejmuje odważną decyzję o opuszczeniu miasta. W poszukiwaniu pracy udaje się do miejscowości Biała na Podlasiu, gdzie w domu rosyjskiego urzędnika poszukiwana jest nauczycielka do dzieci. Na szczęście udaje się jej otrzymać tę pracę. Dziewczyna jest zadowolona i ku jej zaskoczeniu bardzo szybko poznaje i zjednuje sobie ludzi. Jest lubiana i szanowana.
Poznaje życie na wsi , tradycje, zwyczaje i obyczaje ludzi tam mieszkających. Niespodziewanie staje się obiektem plotek i intryg rezultatem czego musi opuścić dom i traci pracę. Staje się damą do towarzystwa dla pewnej hrabiny. Wyjeżdża do Franopola. Podróżuje, zwiedza i nabywa ogłady towarzyskiej. Poznaje świat, którego nie znała.

Bardzo stara się być wsparciem dla tych co tego potrzebują – chorych i biednych.

Antonia poznaje tajemniczego mężczyznę. Kim jest ten, który przeciwstawia się carskim rozkazom ?

Poznaje miłość swego życia, jednak czy los im pozwoli być szczęśliwym ?

Zapraszam WAS w cudowną podróż, będzie to świetny czas z dobrą książką.

Ja biorę się już za czytanie drugiej części pt. „Cecylia”.

 

Tytuł „Antonia”

Cykl „Na Podlasiu”, część 1

Autor Agnieszka Panasiuk

Liczba stron 352

Wydawnictwo Szara Godzina

http://www.szaragodzina.pl/component/ksiazki/ksiazka/126.html#
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA SZARA GODZINA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz