recenzja książki

„BUNT MAS” José Ortega y Gasset 

Książka z gatunku psychologii, której autorem jest ceniony hiszpański filozof i pisarz.
Ciekawa pozycja tak wiele mówiąca o rzeczach ważnych, istotnych w bardzo przystępny sposób.
Bardzo zaciekawiła mnie i bardzo chciałam ją przeczytać. Już wiem,że było warto.
Owszem, to nie była łatwa i lekka lektura. Wymagała skupienia i zaangażowania.
Pobudzała do myślenia i zastanowienia się. Uwielbiam takie książki.
Książka ta jest niejako zbiorem ludzkich zachowań. Ukazuje bunt mas, jako coś co wcześniej nie występowało w historii.
Autor uważa, że charakterystyczną cechą naszych czasów jest panowanie masy, tłumu.
Człowiek masowy jest czystą możnością zarówno największego dobra, jak i największego zła.
Masa miażdży na swojej drodze wszystko, co jest inne, indywidualne, szczególne i wybrane.
Kto nie jest taki jak wszyscy, nie myśli tak jak wszyscy, nie ubiera się jak wszyscy itd. ten naraża się na ryzyko eliminacji. Niestety tak jest , to brutalna prawda.
Żyjemy w okresie zrównywania poziomów zarówno majątkowych ,zacierają się różnice poziomu kulturowego różnych klas społecznych, zrównują się płace.
Zrównują się też kontynenty. Poziom życia europejczyka wzrasta. To są plusy faktu,że podnoszenie się mas skutkuje wzrost możliwości życiowych.
Obecnie życie przeciętnego człowiek osiągnęło wyższy poziom, niż miało to miejsce w przeszłości.
Świat, który od urodzenia otacza nowego człowieka, nie skłania go do jakichkolwiek ograniczeń, że stawia żadnego weta ani nie stawia przed nim żadnych barier. Wręcz przeciwnie rozbudza w nim nowe potrzeby, które mogą rosnąć w nieskończoność. Aktualnie świat utwierdza ludzi w przekonaniu, że będą jeszcze bogatsi, jeszcze doskonalsi i będą żyć jeszcze pełniej. W przeszłości dla zwyczajnego człowieka życie było jedynie pasmem trudności, niebezpieczeństw, niedostatków, ograniczeń, uzależnień , to ten nowy świat jest obszarem bezpiecznym, gdzie nikt nie jest uzależniony od nikogo. To wrażenie własnie zmienia się w wewnętrzny głos, który wpaja nam definicję życia.
Niestety tutaj też się zgodzę z autorem, iż im dłużej żyjemy, tym wyraźniej widzimy, że większość ludzi zarówno kobiet jak i mężczyzn jest zdolna do podjęcia jakiegoś wysiłku tylko wtedy, gdy wymaga tego zewnętrzna konieczność. Znajdą się nieliczne jednostki, które stać na spontaniczność i wysiłek.
Historia jasno pokazała, że Europejczycy nie potrafią żyć inaczej, jak tylko porwani przez jakieś wielkie jednoczące przedsięwzięcie.Kiedy go brak, wyrodnieją, tracą siły, a dusze ich zaczynają ulegać rozkładowi. Jesteśmy teraz świadkami początków czegoś takiego. Autor rozwiązanie widzi w połączeniu się całej Europy jako jednego, wielkiego państwa.
Kto rządzi światem? Jakie są aktualnie morale ?
Tytuł „Bunt mas”
Autor José Ortega y Gasset
Tłumaczenie Piotr Niklewicz
Wydawnictwo Replika
Liczba stron 288
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA REPLIKA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz