recenzja książki

„CECYLIA. NA PODLASIU” AGNIESZKA PANASIUK

Druga część magicznej serii pt. „Na Podlasiu”.

Tym razem poznamy nową bohaterkę – tytułową Cecylię Turawską.

Ta historia jest inna od poprzedniej i stanowi całość, można więc przeczytać ją nie znając pierwszej części.
Autorka bardzo przemyślała i dopracowała fabułę, wykazała się znajomością historyczną tamtych lat, panujących wtedy warunków, tradycji i mentalności ludzi.

Przedstawiona historia jest niezwykle realistyczna a bohaterowie tak bardzo namacalni, naturalni, tak ludzcy. Bez problemu dałam się porwać w wir przedstawionych wydarzeń i zdarzeń.

Już od pierwszych linijek powieść mnie pochłonęła i trzymała w napięciu do ostatniej kropki. Czytało się ją świetnie, lekko, błyskawicznie.

Teraz jest rok 1874 i akcja dzieje się na Podlasiu.

Cecylia jest  trzydziestoletnią kobietą, która traktowana jest jako stara panna. Zdziwaczała i dziwna. Po tym wszystkim co przeżyła stroni od ludzi i prawdziwego życia. Stała się samotna, nieśmiała i wycofana. Pewne wydarzenia powoduje, że kobieta się zmienia. Staje się odważna i wreszcie wie co chce. Podejmuje ciągle to nowe wyzwania nie bacząc na niebezpieczeństwo. Zauważa krzywdę i biedę ludzi i stara się im pomagać. Ku zaskoczeniu jej samej odkrywa drzemiące w niej uczucia i otwartość na ludzi. Wstępuje do seminarium i staje się nauczycielką. Świat unitów staje się jej światem. W tym czasie na Podlasiu Polacy walczą z represjami carskiego zaborcy. Wprowadzone zakazy i nakazy są okrutne.

Poznaje mężczyznę, który zmieni jej życie.

Będzie miłość i przyjaźń.

Ludzkie losy i prawdziwe wydarzenia historyczne w tle.

Piękne opisy tradycyjnych obrządków, zwyczajów i wierzeń.

Wiem, że w czerwcu ukarze się kolejna, trzecia już część serii pt. „Aleksandra. Na Podlasiu”.  Cudownie, czekam 🙂

 

Tytuł „Cecylia”

Cykl „Na Podlasiu”, część 2

Autor Agnieszka Panasiuk

Liczba stron 272

Wydawnictwo Szara Godzina

http://www.szaragodzina.pl/component/ksiazki/ksiazka/136.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA SZARA GODZINA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz