recenzja książki

„CZYNNIK DIABŁA” CRAIG RUSSELL

Absolutnie rewelacyjny thriller znanego i cenionego szkockiego pisarza.

To bardzo przerażające, mroczne i niesamowicie inteligentne dzieło. Bardzo lubię czytać takie książki.
Powieść wciąga od pierwszych słów i trzymaj w napięciu, aż do ostatniej kropki. Właściwie jeszcze po odłożeniu książki czułam niepokój i strach. Zaskakująca fabuła, prosty i bardzo przejrzysty język. Klimat, który wprowadza nas bardzo szybko w wielki nieokreślony mrok – nie wiemy czego możemy oczekiwać i co może się wydarzyć.

Mamy rok 1935 w Pradze, młody psychiatra kliniczny Victor Kosárek dostaje propozycję pracy w mrocznym zakładzie dla obłąkanych. Victor jest bystrym, ambitnym, byłym studentem Carla Gustava Junga, którego bardzo ceni. Wierzy, tak samo jak Jung, „że religie, mity i przesądy wywodzą się ze wspólnych archetypów; że wszyscy mamy taka część siebie, której próbujemy się wyprzeć, ale to w niej biorą się nasze marzenia i koszmary senne, w niej mieszczą się instynkty i cała ludzka kreatywność, a także wszystkie wspólne archetypy i aspekty przybierające kształt w kulturze, w opowiadanych przez nas historiach. Jak historie o diable. Diabeł nie jest istotą, lecz po prostu jednym z tych uniwersalnych ingredientów. Diabeł kryje się w każdym z nas”.  Mężczyzna przybywa do zakładu, który znajduje się w tajemniczym i bardzo mrocznym zamku, na temat którego krąży wiele legend i tajemnic. Czy faktycznie w tym miejscu zamknięte zostało zło? Poznaje swoich pacjentów i ku jego zaskoczeniu w zakładzie znajduje się ich tylko sześcioro. Są to schwytani najbardziej okrutni mordercy w kraju : Drwal, Klaun, Kolekcjoner szkła, Wegetarianka, Shiomanta i Demon.Viktor stara się udowodnić, iż w każdym z tych pacjentów- morderców jest czynnik zła, czyli składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła. Ma do swej dyspozycji najnowszej generacji sprzęt medyczny i najnowsze techniki. Słucha o tych wszystkich okropnych rzeczy, które zrobili i powoduje to, iż jeszcze bardziej chce dowiedzieć się dlaczego akurat oni zrobili to co zrobili.

Odkrywa, że jest coś co łączy całą szóstkę. Ten fakt wydaje się niemożliwym nierealnym, absurdalnym … a jednak. Co łączy tę szóstkę? W tym samym czasie w Pradze dochodzi do okrutnych i przerażających morderstw – policja stara się złapać seryjnego mordercę, którego nazywają „Skórzanym Fartuchem”. Sprawę prowadzi Lukáš Smolák, który odkrywa podobieństwa morderstw , do tych jakie miały miejsce pięćdziesiąt lat temu w Londynie, kiedy to mordował „Kuba Rozpruwacz”. Policjant prosi o pomoc Victora, który być może mógłby pomóc mu rozwiązać tę zagadkę lub dać chociaż jakieś wskazówki.

Czy te morderstwa mogą mieć coś wspólnego z szóstka morderców zamkniętych w zakładzie dla obłąkanych?
Zachęcam do przeczytania i dowiedzenia się tego. Zapewniam, że będziecie mocno zaskoczeni, tak samo jak ja.
Powieść czyta się szybko, ponieważ wciąga niesamowicie, daje do myślenia i nie tak łatwo o niej zapomnieć..

Pytania, które pozostały we mnie Do czego jest zdolny człowiek? Czy są w ogóle jakieś granice zła? Od czego zależy nasza percepcja w odniesieniu do czynionego zła?

Ważny cytat:
„Wyczuwam twój lęk. Jestem nastrojony na ludzki strach.Ta energia mnie odnawia, a teraz ty mi ją dajesz. Szukałeś mnie i znalazłeś. Chcesz wiedzieć co myślę, co czuję. Ha, coś ci powiem: kiedy ich zabijałem, kiedy zabijałem wszystkich tych ludzi, robiłem im te straszne rzeczy, w każdej sekundzie odczuwałem przyjemność. Czerpałem mroczną rozkosz.Ból i lęk były dla mnie niczym najwyborniejsze wina.Cieszyło mnie zwłaszcza błaganie o życie, bo wcześniej czy później wszyscy błagali; udawałem, że się waham, i dostrzegałem w oczach ofiar błysk słabej, ostatecznej, rozpaczliwej nadziei. Na moment pozwalałem, by się tliła, a potem ją odbierałem. I właśnie ten moment smakowałem najbardziej, przedkładałem nawet nad gaszenie życia. Bo widzisz, każdy odczuwał wówczas obecność diabła i błagał Boga, by przyszedł i go przed nim uratował, a za moja sprawa przekonywał się – wreszcie sobie to uświadamiał – że Bóg przez cały czas tam był; że diabeł jest Bogiem w nocnym stroju”.

Tytuł „CZYNNIK DIABŁA”

Autor Craig Russell

Tłumaczenie Alina Siewior – Kuś\

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Liczba stron 582

https://www.proszynski.pl/Czynnik_diabla-p-35751-.html

Egzemplarz recenzencki od Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz