Cytaty z książek,  recenzja książki

„ELEGIA DLA BIDOKÓW” J.D. VANCE

Świetnie napisana biografia, autobiografia pamiętnik jednego z głównych bohaterów książki.

Autor jest synem i wnukiem osób przedstawionych w tej powieści.
Pisanie o sobie i swoich najbliższych nie jest proste, jednak Vance poradził sobie z tym wyśmienicie.

Jak sam autor pisze : ” Nie napisałem tej książki dlatego, że dokonałem czegoś nadzwyczajnego. Napisałem ją dlatego, że osiągnąłem coś zupełnie zwyczajnego, co jednak bardzo rzadko zdarza się dzieciakom, które dorastają w warunkach takich jak ja. Bo ja, wychowałem się w biedzie, w hutniczym miasteczku w Ohio”.

To jest prawdziwa historia Jego życia.

Bardzo prosty język, niesamowita lekkość pióra sprawiają, że powieść tę czyta się ekspresowo i z wielkim zainteresowaniem. Niebanalny temat i zupełnie inne niż znane nam dotychczas z książek ukazanie międzypokoleniowych losów bohaterów. Tutaj wszystko jest do bólu szczere i prawdziwe, czasem nawet odrzuca swoją realnością i zwyczajnym życiem. Autor wykazał się niebywałą wnikliwością ludzkich emocji, ogromną wrażliwością i oddaniem. Sądzę, że niewyobrażalnie trudno jest żyć z matką narkomanką, która ciągle oszukuje, że się zmieni. Myślę, że bezgraniczna ufność dzieci do matki kiedyś też się skończy i wtedy nie ma już odwrotu. Pozostanie walka o siebie i swoje życie, tylko czy uda się uciec od swej przeszłości, od swoich korzeni ?Przekonuje się o tym bardzo dokładnie nasz główny bohater i jednocześnie autor tej powieści.
To bardzo szczerze i bezpośrednio opisane dorastanie autora i jego młodość w Pasie Rdzy stało się genialnym pomysłem.
Książka stała się bestsellerem „New York Times” i została sprzedana w dwóch milionach egzemplarzy.

Poznajemy amerykański sen i jak trudno wybić się i awansować w społeczeństwie, gdzie zawsze ci biedni klepią biedę, a na swój los narzekają ci co mają dużo.

Pewnie większość z Was widziała już ten film na Netflix, ja jednak zachęcam Was do przeczytania książki.

Tak, film jest świetny i cudownie oddaje tamte lata i tamtą mentalność ludzi, jednak książka jest GENIALNA.

 

Tytuł „Elegia dla bidoków”

Autor J.D Vance

Tłumaczenie Tomasz S. Gałązka

Liczba stron 320

Wydawnictwo Marginesy

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133332/elegia-dla-bidokow?idcat=0
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA MARGINESY

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz