recenzja książki

„GABRYNIA” BO TRZEBA ŻYĆ EWA SZYMAŃSKA

Jest to drugi tom rewelacyjnego cyklu „Bo trzeba żyć”.
Historia wciąga od pierwszych słów, zupełnie tak jak poprzednia część.
Niesamowity realizm przedstawionych postaci i sytuacji oraz piękno życia na wsi.
Powieść czyta się dobrze, lekko, szybko.

Poznajemy dalsze losy naszej głównej bohaterki Apolonii.
Kobieta została wdową po tragicznym i niespodziewanym wypadku jaki się przytrafił jej mężowi Franciszkowi.
Wychowuje czwórkę dzieci. Pomaga jej w tym Roman, znajomy jej i zmarłego męża.Nieoczekiwanie dla niej samej zostaje poproszona o rękę. Nie będąc do końca przekonana, przyjmuje jednak propozycję i zostaje żoną leśniczego  Romana Jagielskiego. Martwi się jak w tym wszystkim odnajdą się dzieci, które bardzo lubią wujka, jednak rola ojczyma jest zupełnie inna.
Jedna z córek Weronika nie zgadza się z decyzją matki i wyraźnie to okazuje. Wszczyna awantury o byle co i manifestuje swoje niezadowolenie.
Apolonia wie, że to też kwestia wieku w jakim jest córka, jednak martwi się. Troska o dzieci jest w niej ogromna.
Na szczęście jest coś co Weronika bardzo lubi i w czym się odnajduje – krawiectwo. To ono stało się dla niej powołaniem. Ma do tego dryg i wyobraźnię.

Nasza tytułowa bohaterka to Gabrynia. Jest najstarszą córką Apolonii. Bardzo mądra, błyskotliwa i oczytana dziewczyna. Bardzo chętna do nauki i poszerzania swej wiedzy.
Właśnie idzie do gimnazjum, gdzie staje się gwiazdą z języka polskiego. Jej wychowawczyni bardzo szybko zauważa talent jaki posiada dziewczyna i  zaprasza ją do koła literackiego, gdzie mają wstęp tylko najzdolniejsze uczennice.Gabrysia jest bardzo szczęśliwa, gdy jej opowiadanie zostaje wydrukowane w wiosennym numerze pisemka szkolnego. Zostaje okrzyknięta „literatką”. Jest z siebie bardzo dumna i zadowolona.
Taka pozycja przynosi jej również korzyści towarzyskie. Zostaje zapraszana i rozpoznawana.
Pojawia się też zazdrość koleżanek, które nie są zadowolone z jej popularności i lekkiego pióra.
Śledzimy jak Gabrysia dorasta, dojrzewa i przeżywa  pierwszą miłości oraz rozczarowanie. Przemienia się w kobietę, w której budzi się w seksualność.
Niestety wybucha wojna i wszystko się zmienia.
Rodzina Bąków znów musi się zmierzyć z jej okrucieństwami. Czy wszystkim uda się przeżyć ?Wiadomo, że już nic nie będzie takie samo.

Cudowna powieść, pełna emocji i uczuć.

Bo trzeba żyć – mimo wszystko i na przekór wszystkiemu – te słowa są bardzo ważne.
Nie mogę się już doczekać trzeciej części trylogii pt. „Bo trzeba żyć. Rodzina”  🙂

Tytuł „Gabrynia”
Cykl „Bo trzeba żyć” Tom 2
Autor Ewa Szymańska
Liczba stron 304
Wydawnictwo Szara Godzina
http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/ksiazka/111.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA SZARA GODZINA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz