recenzja książki

„GAMBIT KRÓLOWEJ” WALTER TEVIS

Ależ cudownie czytelniczo rozpoczęłam NOWY 2021 ROK 🙂

Najpierw obejrzałam serial pod tym samym tytułem, nie wiedząc nawet, że istnieje książka.

Serial jest rewelacyjny, jednak książka jest GENIALNA !

Dla mnie jest to przede wszystkim piękna psychologiczna powieść. O dorastaniu dzieci w tak strasznym miejscu jakim jest sierociniec, ich ogromnej woli przetrwania i wyjścia na ludzi w wieku dorosłym. To również bolesne dojrzewanie bez najbliższych, gdzie używki zastępują miłość, przyjaźń i normalne relacje między ludzkie.

Samotność, pustka, brak akceptacji i brak poczucia bezpieczeństwa jest straszna.
Powieść tę czyta się, a właściwie pochłania się wręcz błyskawicznie.

Język i styl jest cudowny. Autor wykazał się ogromną wrażliwością i wyczuciem na drugiego człowieka. Tu nie ma ściemy, wszystko jest bardzo wyraźne, naturalne i tak bardzo prawdziwe, takie ludzkie.
Bez problemu możemy wskoczyć w przedstawioną historię i razem z naszą bohaterką przeżywać i doświadczać to co ona – widzieć, słyszeć i czuć.

Jest trudne dorastanie, a później ucieczka przed samounicestwieniem.

Nasza główna bohaterka to Beth Harmon.

Mając osiem lat trafia do sierocińca. Nie ma kto się nią zająć i nikt jej nie kocha.
Niestety nie jest za bardzo lubiana i nie ma przyjaciół. Jedyną osobą, z którą może spokojnie posiedzieć w piwnicy nawet nic nie mówiąc jest gburowaty woźny. W sierocińcu dziewczynka odkrywa swoje zamiłowanie do leków, którymi faszerowane są wszystkie dzieci, aby je wyciszyć i z czasem naturalnym jest, że się od nich uzależniają.

Dzięki woźnemu poznaje grę w szachy i to jest coś co ją niesamowicie fascynuje i nie daje spać w nocy. Mężczyzna po wielu prośbach zgadza się nauczyć Beth grać w szachy. Gdy zaczyna z nim wgrywać zaczyna organizować dla niej osoby do pojedynków, aby mogła cały czas ćwiczyć. Sam niedowierza, że ta mała ma tak niesamowity umysł i tak szybko nauczyła się i gry i coraz częściej wygrywa.
W dniu, w którym dostała swoją pierwszą miesiączkę wygrała turniej jako debiutantka z mocnymi przeciwnikami.

Absolutnie nikt się nie spodziewał, że ta oto młoda dama ma tak genialny szafowy umysł i potrafi z niebywałą łatwością przewidzieć wszelkie ruchy przeciwnika.Ta szachowa mistrzyni pokonała już wielu uznanych w Ameryce mistrzów. Teraz zmierzy się z mistrzami Świata. Jak potoczy się Jej los ? Przeczytajcie, zapewniam, że warto.

Nie jest to książka skierowana wyłącznie do znawców szachów, chociaż autor używa języka typowo szachowego opisując turnieje i rozgrywki.

To cudowna historia o młodej mistrzyni, która dzięki swojej determinacji i swemu uporowi doszła tak wysoko.

Pokonała też własne demony i dla mnie ten aspekt jest najważniejszy.

 

Tytuł „Gambit Królowej”

Autor Walter Tevis

Tłumaczenie Hanna Pustała -Lewicka

Liczba stron 360

Wydawnictwo Czarne

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gambit-krolowej
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA CZARNEGO

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz