Cytaty z książek,  recenzja książki

„GŁUPOTA NIEOFICJALNA BIOGRAFIA”

Bardzo mi się ta Głupota spodobała 🙂
Książka z kategorii literatura faktu. Wymaga skupienia i ciszy.
Napisana językiem czytelnym i przystępnym, pomimo ważnych i trudnych naukowych zagadnień, które są w niej poruszane.
Najprościej napisać, iż jest to zbiór informacji o Głupocie po prostu. Bardzo mnie zaintrygowała i pokazała nowe kierunki myślenia.
Na stronach tej książki w temacie 'głupoty” wypowiadają się znani lub mniej nam znani psycholodzy, socjolodzy, filozofowie i pisarze. Przedstawiają bardzo ciekawe wypowiedzi.
Ukazane tezy i wyniki doświadczeń, które przeprowadzono w tym temacie są zaskakujące i może nawet szokujące.
Właściwie każdy z nas wie ogólnie na czym polega głupota i mamy z tym styczność każdego dnia. Jednak bardzo ciężko jest określić czym tak naprawdę jest głupota i jakie ma swe źródło powstania.
Mamy klasyfikację różnej formy głupoty : tępak, idiota, kretyn, naiwniak, półgłówek, imbecyl, debil, neptek i najwyższy stopień: dupek. Głupota ma też różne poziomy.
Zadziwiające jest, że głupiec myśli za dużo. Niepokojący z kolei jest fakt, że mamy epokę masowej głupoty. Wszechobecne media kreują nasz świat pełen banałów i głupoty. Wystarczy włączyć telewizor, aby zobaczyć jakie idiotyczne programy są nam serwowane każdego dnia. Wciskanie kitu stało się nagminne w mediach, internecie, portalach społecznościowych, które rozpowszechniają bzdury w tak potężnej dawce, że stały się one mega siła, również polityczną.
W dzisiejszych czasach strasznie jest łatwo manipulować ludźmi – wystarczą dwie rzeczy – podać się za eksperta w danej dziedzinie i wykreować fałszywy skandal.
Podsumowując celem tej publikacji jest zrozumieć „głupotę”, aby móc ją zwalczać. I właściwie wiadomo, ze jest to walka z wiatrakami.
Świetnie napisana pozycja. Intrygujący temat i zmuszający nas do zastanowienia się nad nim.
Najbardziej spodobały mi się rozdziały „Od głupoty do wciskania kitu” i „Najgorsi medialni manipulatorzy? Media!”.
Teraz wiem kim jest Bullshitter – to człowiek inteligentny tylko nie obchodzi go prawda.
Naprawdę warto tę książkę przeczytać. POLECAM :)Cytaty:
„Głupstwa każdy bez wyjątku widzi, słyszy, czyta – dzień w dzień. Równocześnie każdy je popełnia, myśli, przetrawia i plecie. Każdy z nas bywa czasem głupcem, który wygłupia się mimochodem, co nie pociąga za sobą poważniejszych konsekwencji. Ważne jest, by to sobie uświadomić i żałować, skoro błądzić jest rzeczą ludzką, a błąd wyznany – na wpół darowany. Zawsze jesteśmy głupcami dla kogoś, ale zbyt rzadko dla siebie…”
„Głupota to niedotrzymana obietnica, obietnica inteligencji i zaufania, zdradzona przez głupca – zdrajce ludzkości”.

Tytuł „Głupota.Nieoficjalna biografia”
Autor Wybór i opracowanie Jean-Francoiis Marmion
Tłumaczenie Grażyna Jaworska, Bożena Sęk, Krystyna Szeżyńska- Mackoowiak
Wydawnictwo Dolnośląskie PUBLICAT SA
Liczba stron 336\
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE PUBLICAT SA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz