recenzja książki

„GORSZYCIELKI. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse” Jarosław MOLENDA

Dobrze napisana powieść językiem prostym i czytelnym. Styl naturalnie wciągający i intrygujący.
Poznajemy dziesięć bardzo ciekawych kobiet, krótki zarys ich życia i tego co było dla nich ważne.
Mówiono, że o dziejach kobiet napisano białym atramentem – bo jest niewidoczny.
Tylko niektóre z nich zasłużyły sobie na to, aby o nich napisać, wspominano. A przecież były to kobiety niebanalne, interesujące, wykształcone i samodzielne.
Kobiety odważne i chcące zmienić sytuacje innych kobiet. Pokazujące, że inna płeć niż męska wcale nie jest gorsza. Głośno mówiły i pisały o tym, o czym szeptało się w kuluarach.
Wiele z tych było rozwiedzione, żyły w nieformalnych związkach lub wiązały się z kobietami. Kiedyś kobiety miały się wstydzić, że walczą o swoje prawa, że są niezależne, że to one utrzymują dom.
Nie mogły studiować, bo w tamtych czasach nie przyjmowano kobiet na uczelniach, nie mogły też zakładać firm, przedsiębiorstw, ponieważ banki nie udzielały pożyczek kobietom.
Samotna podróżująca kobieta była czymś wielce niewłaściwym i dziwnym.
Bohaterki tej książki żyły w czasach gdzie oprócz innych praw dla kobiet i mężczyzn, obowiązywały zupełnie inne standardy moralne dla każdej z tych grup. Mężczyzna mógł zdradzić, natomiast dla kobiety to było niewybaczalne.
Nasze bohaterki to: Gabriela Zapolska, Maria Dulębianka, Helena Rubinstein, Maria Komornicka, Zofia Sadowska, Zofia Stryjeńska, Kazimiera Alberti, Tamara Łempicka, Irena Krzywicka i Michalina Wisłocka.
Śmiało można uznać, że były to jak na tamte czasy skandalistki, emancypantki. Nie patrząc na konsekwencje łamały tabu i głośno mówiły o tematach ważnych i pomijanych.

Przyznam, że to była wręcz pasjonująca lektura. Polecam ją każdemu, zarówno kobiecie jak i mężczyźnie.

Tytuł: GORSZYCIELKI. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse””
Autor Jarosław Molenda
Wydawnictwo Lira
Liczba stron 299
http://wydawnictwolira.pl/gorszycielki-dziewczyny-ktore-lamaly-tabu-konwenanse/
Egzemplarz recenzencki od http://wydawnictwolira.pl/

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz