recenzja książki

„GOŚCINIEC” KASIA BULICZ-KASPRZAK

Jest to druga część pięknej i niezwykle wciągającej serii pt. „Saga wiejska”.

Poznamy w niej dalsze losy bohaterów, których już znamy i tych zupełnie nowych.

Autorka ma bardzo lekkie i niezwykle plastyczne pióro, dzięki czemu możemy czuć jakbyśmy tam byli. Widzimy, słyszymy, czujemy i przeżywamy to co nasi bohaterowie.
Cudownie, że inspiracją do powieści były wspomnienia autorki i opowieści jej bliskich.
Powieść czyta się bardzo szybko, lekko i z wielkim zainteresowaniem. Wszystko tutaj toczy się w swoim tempie i ma swój sens.
Tak bardzo naturalnie i rzeczywiście została oddana mentalności, życie i potrzeby ludzi tamtych czasów. Poznamy zwyczaje, obrzędy, radości i troski dnia codziennego mieszkańców Tynczyna.

Mamy rok 1922 i Polska, która wydostała się spod zaborów. Odzyskanie niepodległości jest krzepiące, jednak zginęło tak wielu niewinnych ludzi, a ci co pozostali są biedni, wyczerpani i przerażeni. Panuje głód i choroby. Tak wielu nie wróciło i tak wielu zaginęło.

Poznamy dalsze losy rodziny Hubów, Lipczewskich, Połajów, Dolęgów, Adamczuków i Malickich z Zamojszczyzny.

Bardzo wzruszyło mnie życie Krystyny, którą poznaliśmy jako małą dziewczynkę. Nie było ono łatwe i proste.
Dowiemy się jak wygląda życie na wsi, którym tak naprawdę sterują pory roku. Ciężka praca w polu, opieka nad zwierzętami to niezbędne prace, które trzeba wykonać, aby mieć co zjeść i aby przeżyć. Niestety zawsze będzie klasa biedniejsza i ta bogata, która będzie starała się wykorzystać tych słabszych, niewykształconych i biednych.

Na szczęście przychodzi czas, że i te granice zaczynają zanikać.
Będą mezalianse i zdrady, zawiść, miłość i zazdrość ale i bezinteresowna pomoc. Będzie przemoc fizyczna i poniżanie słabszych. Radości i smutki. Narodziny i śmierć.

Urzekły mnie cudowne opisy polskiej wsi, jak również trudny życia na wsi, które zostały oddane z tak wielką naturalnością.

Świetnym pomysłem jest na końcu książki spis postaci występujących w powieści – daje to jasny obraz kto należy do której rodziny.

P O L E C A M 🙂

i czekam za trzecim tomem 🙂

Tytuł  „Gościniec”

Cykl „Saga wiejska”, tom 2,

Autor Kasia Bulicz-Kasprzak

Liczba stron 512

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

https://www.proszynski.pl/Gosciniec-p-36898-.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz