recenzja książki

„ILUSTRATORKI, ILUSTRATORZY” BARBARA GAWRYLUK

Książka z gatunku literatura piękna.
Ze względu na tematykę bardzo chciałam tę książkę przeczytać, obejrzeć. I już wiem, że warto było po nią sięgnąć.
Świetna forma prezentacji zupełnie nam nieznanych osób , a przecież tak dobrze znamy ilustracje do książek dla dzieci, które stworzyli.
Pani Barbara, autorka oddała nam bardzo nietypową książkę.
Poznajemy artystyczne działania ilustratorek i ilustratorów książek dla dzieci.

Dzięki wywiadom z samymi ilustratorami oraz ich bliskimi poznajemy ciekawe historie i wspomnienia.

Mamy tutaj Marię Orłowską- Gabryś, Hannę Czajkowską, Ewę Salamon, Olgę Siemaszko, Leonię Janecką, Elżbietę Gaudasińską, Danutę Konwicką, Janinę Krzemińską, Krystynę Michałowską, Bożenę Truchanowską, Teresę Wilbik, Jana Marcina Szancera, Jerzego Srokowskiego, Kazimierza Mikulskiego, Adama Kiljana, Janusza Grabiańskiego, Zdzisława Witwickiego, Zbigniewa Rychlickiego, Mirosława Pokorę, Janusza Stanny, Antoniego Boratyńskiego, Józefa Wilkonia, Mieczysława Piotrowskiego i Bohdana Butenko.
Niewątpliwie ogromnym atutem książki są zamieszczone w niej ilustracje, które jak się okazuje powstawały głownie w domowych pokojach ilustratorów.
Bardzo wiele z nich rozpoznałam bez problemu, ponieważ sama miałam książki z tymi ilustracjami.

To była świetna podróż do swego książkowego dzieciństwa i cudownych, beztroskich wspomnień.

Zgodzę się absolutnie, że prace naszych polskich ilustratorów zachwycają kreatywnością, techniką i wyjątkowością.

Uważam, że niestety ta grupa artystów jest w Polsce bardzo niedoceniona.

Widać, że prace są bardzo przemyślane a dzieci zostały potraktowane bardzo poważnie z ich wrażliwością, ciekawością świata i niesamowitą wyobraźnią.
Dzieciństwo dziecka jest niezwykle ważnym etapem w życiu każdego człowieka, książka jest świetnym prezentem na każdą okazję i dla każdego.
Idealnie w punkt napisała Ewa Stiasny „Ilustracje z dzieciństwa ukształtowały moja wrażliwość estetyczną, poczucie humoru myślenie abstrakcyjne”.

Ta książka to niejako hołd złożony naszym polskim ilustratorom książek dla dzieci. Dobrze, że powstała.
Tytuł „Ilustratorki, Ilustratorzy”
Autor Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Marginesy
Liczba stron 416
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWO MARGINESY

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz