recenzja książki

„JAK WYTRESOWAĆ LORDA” ALEX RENTON

O elitarnych szkołach z internatem.

Bardzo ciekawa i jednocześnie bardzo przygnębiająca literatura faktu brytyjskiego dziennikarza śledczego.
Jest to reportaż, jednocześnie autobiografia i publicystyka.

Niewiarygodne jest wręcz do czego są zdolni ludzie, również ci najbliżsi , aby dziecko mogło zrobić karierę.

Przyznam, że to bardzo ważna i szokująca pozycja. Czyta się ją z niedowierzaniem, smutkiem i złością.

Treść bardzo wyraźnie ukazuje nam jak wyglądało i jak wygląda życie dzieci w prywatnych szkołach z internatem w Wielkiej Brytanii.
Rodzice płacą ogromne pieniądze, aby ich pociechy miały cudowny start i świetną przyszłość.

Dobre wykształcenie jest bowiem podstawą wszystkiego : kariery, bogactwa, szacunku.
Elita ma swoje zasady – tradycja, drogie szkoły, dobre maniery i trzymanie fasonu.
To wszystko o czym czytamy tym bardziej wydaje się szokujące, gdy dowiemy się, że autor zawarł w tej książce również i swoje wspomnienia z takiego właśnie miejsca, w którym był będąc małym chłopcem i nastolatkiem.

To nie jest fikcja literacka, to są fakty i cała prawda o elitarnych szkołach z internatem w Wielkiej Brytanii.

Autor opublikował swoje wspomnienia z życia w szkole z internatem. Opisał jak był krzywdzony, poniżany, bity, molestowany psychicznie i emocjonalnie.
Po tym artykule na portalach społecznościowych pojawiło się bardzo dużo postów, w których inni pokrzywdzeni dzieli się tym co on sami przeżyli w takich szkołach.
Historie te pełne były smutku, lęku, bólu i cierpienia. Gniew ofiar okazał się ogromny, a trauma pozostała na całe życie. Nieszczęśliwe dzieciństwo jest tym co nikt z nas nie chciałby przeżyć.
Bardzo wiele osób też komentowało, pisało maile do autora i współczuło pokrzywdzonym. Powstało nawet określenie „luksusowe molestowanie”.

Jak sam autor pisze, nigdy podczas swojej dwudziestopięcioletniej pracy w charakterze dziennikarza śledczego nie miał tak wielkiego odzewu. Pokazuje to jasno, jak wielu jest pokrzywdzonych i jak ważne było wreszcie o tym napisać, powiedzieć, wyrzucić z siebie.

To właśnie ta reakcja ludzi i ogrom zła jakiego doznali w elitarnych szkołach z internatem, w których przebywali jako dzieci i nastolatki dała pomysł na napisanie książki, którą właśnie czytamy.

Alex skontaktował się i omówił temat z wieloma lekarzami : psychologami, psychiatrami i psychoterapeutami.
Wyrachowani i wręcz sadystyczni nauczyciele, pedofilia i molestowanie nieletnich. O tym właściwie wiedzieli i wiedzą wszyscy nauczyciele i rodzice, jednak panuje jakaś tajemnicza zmowa milczenia.Dlaczego tak ważne rzeczy, które dotyczą ich dzieci , młodych ludzi stały się Tajemnicą Poliszynela ?
Czy nikt z dorosłych nie zdaje sobie sprawy jakie to wszystko będzie maiło wpływa na psychikę i dalsze życie uczących się tam dzieci ?
Czy samobójstwa dzieci nie dają do myślenia ? Niewiarygodne !
Książka ta to bardzo mocny i prawdziwy materiał. Nie czyta się tego lekko, łatwo i przyjemnie ze względu na miażdżącą naszą psychikę treść.
Styl, język jest prosty i czytelny. Przekaz jasny i okrutny. Dobrze, że powstają takie książki – o niesprawiedliwości, złu należy mówić i pisać. Nic nie tłumaczy zachowań nauczycieli , zarówno tych katów, jak i tych milczących. Ba, nawet nic nie tłumaczy zachowania rodziców, którzy nic nie robiąc dawali i dają zgodę na okrucieństwo i krzywdę.

Tak, tę książkę należy przeczytać.

Nie mogłam nie przytoczyć tutaj słów George Orwella – one oddają wszystko :
„Twojemu domowi może wiele brakować do perfekcji, ale przynajmniej było to miejsce, którym rządziła miłość, a nie strach, gdzie nie trzeba było stać stale mieć się na baczności przed otoczeniem. Gdy masz osiem lat, zabierają cię nagle z tego ciepłego gniazda i wrzucają w świat przemocy, oszustw i tajemnic, jak złotą rybkę do zbiornika pełnego szczupaków”.

 

 

Tytuł „Jak wytresować lorda”

Seria „Na własne oczy”
Autor Alex Renton

Tłumaczenie Agnieszka Rasmus-Zgorzelska

Liczba stron 480

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

https://www.proszynski.pl/Jak_wytresowac_lorda__O_elitarnych_szkolach_z_internatem-p-36568-1-16-.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz