debiut literacki,  recenzja książki

„KOLORY ZŁA.CZERWIEŃ” Małgorzata Oliwia Sobczak

To pierwsza powieść kryminalna tejże autorki i jednocześnie pierwsza część cyklu „Kolory zła”.

Uważam, że bardzo udany debiut literacki.
Sam początek jest już intrygujący – kobieta spacerująca z psem po sopockiej plaży i pies zaciekle szczekający na coś co znajduje się w wodzie „Jakieś trzy, cztery metry od brzegu dryfował spory obiekt. Wyglądał jak „kukła” – już na trzeciej stronie powieść zaczyna się akcja, która kończy się na ostatniej stronie przy ostatniej kropce.
Niesamowity klimat, który powoduje, że wskakuje się w tę książkę z ogromną łatwością i czyta się ją jednym tchem – do samego końca. A później żal, że to już koniec.
Język, styl jest szalenie ciekawy. Wnosi niepokój, lęk i strach. Czuje się mrok i poczucie zagrożenia ale i bezradność sytuacji.

Podoba mi się to, że akcja powieści dzieje się dwutorowo rok 2013 i 1995, rozdziały przeplatają się wzajemnie tworząc dokonały obraz tego co się działo kiedyś i co się dzieje teraz.
W odstępie siedemnastu lat pojawiają się w Sopocie dwa bardzo podobne morderstwa młodych kobiet – zostają one wyłowione z morza i mają taki sam makabryczny sposób oszpecenia ofiary.
Pomysł podobnego morderstwa po siedemnastu latach wydawać się może mało oryginalny, lecz czy aby na pewno nic się nie działo w międzyczasie? Bardzo nieoczekiwane zwroty akcji, wciąż nowi podejrzani i tak jak to przeważnie bywa mordercą jest ten najmniej podejrzany. Dałam się zwieść , nabrać – rozwiązanie było niby tak oczywiste a jednak nie domyśliłam się. Genialne w swej prostocie i dopracowaniu. Uwielbiam być zaskakiwana.
Mamy tu morderstwa seryjnego zabójcy, jego bezkarność i niesamowitą pewność siebie. Miłość, namiętność i zazdrość.
Są też trudne relacje rodzinne, brak zrozumienia i brak wsparcia w realizacji marzeń, śmierć bliskiej osoby, chore umysły.
Na deser układy i zastraszanie mafijne, korupcję w policji. Poznajemy dość dokładnie pracę lekarza medycyny sadowej Tadeusza Dubieli, sędziny Heleny Boguckiej i Prokuratora Leopolda Bilskiego.

kolory zła czerwień - recenzja książkiŚwietna powieść kryminalna. POLECAM SERDECZNIE.
Czekam za kolejną częścią serii „Kolory zła”.

Tytuł „CZERWIEŃ”
Seria „KOLORY ZŁA”, część 1
Autor Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo W. A. B.
Liczba stron 384
https://www.gwfoksal.pl/kolory-zla-czerwien-tom-1-malgorzata-oliwia-sobczak-sku0fe66999f5b92fec8e73.html
Egzemplarz recenzencki od W. A. B.

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz