recenzja książki

„MISTRZYNIE KAMUFLAŻU” MAGDA OMILIANOWICZ

JAK PIJĄ POLKI
Książka z gatunku : polska literatura faktu.
Trzeba przyznać, że temat bardzo ciekawy i muszę napisać wprost, że jeszcze nigdzie nie został tak bezpośrednio przedstawiony.
Prosta forma wywiadów, która wręcz powala szczerością, realizmem i prawdą.
Ukazuje, jak to jest, gdy alkohol rządzi człowiekiem i wszystko inne jest pod niego podporządkowane, aby z czasem stać się właściwie nie ważne. Najważniejsze jest, aby się napić. Mówi się, ze mózg alkoholika pije oczami.
Autorka rozmawia z kobietami, które piły i przestały, potykały się i wracały do nałogu, aby znów stawić czoła problemowi i walczyć.
Są też kobiety, które piją i nie przestaną. Poznamy opinie członków rodzin tych kobiet, jak również lekarzy, terapeutów.
Reporterka stara się odpowiedzieć na bardzo ważne pytania – dlaczego coraz więcej kobiet pije ? i jak te kobiety postrzegają siebie ?
W czasach, gdy pijany mężczyzna jest czymś normalnym i jego widok ogólnie nie szokuje, to gdy widzimy pijaną kobietę sytuacja się diametralnie zmienia.
Również, same pijące kobiety uważają się za gorsze i słabsze. Mają dużo bardziej rozwinięte poczucie wstydu niż mężczyźni.
Boją się i własnie wstydzą przyznać przed bliskimi, że są alkoholiczkami. Wstydzą się poprosić o pomoc, bo wiedzą, że ich wartość jako kobiety, jako osoby spadnie.
Jednak piją i wymówki są takie jak u mężczyzn – kłopoty w pracy, w domu, zdrady, samotność, brak akceptacji.
Dlaczego niektóre idą na imprezę piją, bawią się i następnego dnia jest dobrze, a inne muszą pić dalej i „zabić klina klinem”?.
Alkoholizm to już choroba społeczna, która dotyka, również kobiet i nie ma znaczenia tutaj  wiek, wykształcenie, poziom zamożności. To coś, co wybiera sobie kogo chce.
Choroba ta przynosi wielkie spustoszenie – rozdziela rodziny, zabiera pracę i znajomych. Zabiera godność, szacunek i uznanie. Miłość zamienia się w miłość do alkoholu.
Cierpienie dzieci w rodzinie alkoholowej jest okropne – często połączone z przemocą psychiczna i fizyczną. A osoba, która pozostaje przy alkoholiku staje się współuzależniona i w pewnym momencie bezsilna. Dzieci DDA czują, że są mniej kochane bo dana osoba cały czas trwa przy chorej, toksycznej osobie, która nie chce się leczyć. Rzutuje to na ich całe życie. Ojciec alkoholik to tragedia, jednak matka alkoholiczka to już w ogóle niewyobrażalne zło. Przecież wiemy, że kobieta to opiekunka domowego ogniska, ktoś kto dba o rodzinę i stale się o nią troszczy. Co się dzieje, gdy ta osoba skupiona jest na piciu ?
Każdy zapewne słyszał stwierdzenie, że aby móc się odbić/opamiętać trzeba osiągnąć dno. Tylko, że nie każdy widzi, że jest już na dnie.
Są też tacy, którym jest już wszystko jedno, bo nie mają dla kogo żyć, potracili wszystkich i wszystko. Nie przekonuje ich twierdzenie, że będąc alkoholikiem musisz chcieć się zmienić dla samego siebie, że tylko Ty o tym możesz zdecydować. To jest najważniejsza prawda ii uważam, że najważniejszy krok – chcieć walczyć ! Uznać, że jest się alkoholikiem i poprosić o pomoc.
Na końcu książki jest krótki test dla osób, które chcą sprawdzić czy są uzależnione. Jest to dziesięć podstawowych pytań o to jak często i co pijesz i jakie ponosisz tego konsekwencje.
Jest też bardzo ważny adres mailowy dla osób,które pomocy – lista ośrodków odwykowych, stacjonarnych i dziennych, we wszystkich województwach Polski. Oto adres www.osrodkiodwykowe.pl
Podsumowując – książka ta jest trudną lekturą, obnażająca prawdę jak piją kobiety.
Wstrząsające wyznania rozmówczyń i ich sposób patrzenia na świat pozostanie z nami na dłużej.
Absolutnie książka warta przeczytania i to dla każdego.
Ważny cytat od autorki :
„Tu nie ma wyjątków. Piją prawniczki, policjantki, lekarki i celebrytki. Pije się od nizin po wyżyny. Od kobiet, które odkurzają cudze mieszkania, po doktorantki. Od salowych po serialowe aktorki. Zwyczajność i pospolitość nałogu przeraża. Nie liczą się habilitacje ani platynowe karty. Tu panuje pełna demokracja, jak w każdej chorobie – bo alkoholizm jest przewleką chorobą, z czego jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Chorobą, którą można leczyć. O ile chce się o siebie zawalczyć i podjąć leczenie”.
Tytuł „Mistrzynie kamuflażu” Jak piją Polki
Autor Magda Omilianowicz
Wydawnictwo Kobiece Mova
Liczba stron 212
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWO KOBIECE

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz