mroczne dzieje elizabeth recenzja ksiązki
Cytaty z książek,  recenzja książki

„MROCZNE DZIEJE ELIZABETH FRANKENSTEIN” Kiersten White

Znana historia opowiedziana na nowo, w sposób zaskakujący i intrygujący.
Łatwo się czyta, ponieważ klimat powieści wciąga już od pierwszych stron.
Akcja powieści toczy się w XIX wieku, gdzie status społeczny decydował o tym, kim jesteś i jak należy cię traktować.
Główna bohaterka to Elizabeth Lavenza. W bardzo młodym wieku zostaje sierotą, ponieważ matka umiera przy porodzie, a ojciec znika.

Kobieta, która miała się nią opiekować, znęca się nad nią głodzi ją, bije i poniża. Ostatecznie zostaje sprzedana do domu Frankensteinów, aby stać się przyjaciółką Victora. Jest to bardzo dziwny, samotny chłopiec, którego nikt nie lubi, a boi się go jego własna matka. Szybko okazuje się, że Victor jest agresywny, niebezpieczny i szalony.
Elizabeth poznajemy, jako młodą dziewczynkę, widzimy jej losy jako młodej kobiety. Niestety ten właśnie los jej nie oszczędza i dziewczyna co chwila musi zmierzyć się z demonami, potworami, monstrum.
Nie zawsze ten co wygląda na potwora nim jest, czasem ktoś zupełnie inny nim się okazuje. Czy Elizabeth zna swego męża? Czy wie, kim naprawdę jest?

To książka o potrzebie miłości, bliskości, akceptacji, rodzinie, poczuciu bezpieczeństwa, spokoju.
To również książka o strachu, ogromnym lęku, chorej i toksycznej miłości.
I przede wszystkim to powieść o przerażającym, szalonym i chorym umyśle człowieka.
Nasza bohaterka przez cały czas tak bardzo chciała żyć, a teraz, gdy pojęła w jakiej znalazła się sytuacji tak bardzo pragnie śmierci, bo wie, że czasem najlepszym rozwiązaniem jest właśnie śmierć.
To wszystko o czym marzyła, to co miała okazało się ułudą i kłamstwem.
Smutne, straszne i wielce niesprawiedliwe.
Zastanawiające wydaje się na ile to, kim jesteśmy, jest wynikiem wpływu ludzi wokół nas? Do czego może doprowadzić nas całkowite uzależnienie się od drugiego człowieka?

Powiedziałabym, że to książka dla młodszych czytelniczek – nastolatek. Spodoba się 🙂

mroczne dzieje elizabeth recenzja ksiązkiCytaty:
„Wiem, że ten proces wydaje się straszny. Jednak ty go nie zobaczysz i nie poczujesz. Przebudzisz się tylko z głębokiego snu. A wtedy staniesz się taka jak ten tu wynaturzony stwór: silniejsza, szybsza, odporna na działanie żywiołów. Wolna od bólu i strachu. Ale nie będziesz zdeformowana jak on. Ty będziesz niczym serafin, który zstąpił z nieba. Będziesz udoskonalona. Przez całe życie towarzyszył ci lęk i niepokój. Dopilnuję, abyś już nigdy niczego się nie lękała”.

Tytuł „MROCZNE DZIEJE ELIZABETH FRANKENSTEIN”
Autor Kiersten White
Tłumaczenie Ryszard Oślizło
Wydawnictwo Kobiece
Liczba stron 391
http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/mroczne-dzieje-elizabeth-frankenstein/
Egzemplarz recenzencki od http://www.wydawnictwokobiece.pl/

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz