recenzja książki

„MROCZNY ŚWIT” KLAUDIUSZ SZYMAŃCZAK

Polska powieść z gatunku kryminał, sensacja.
Okładka zapowiada „POLSKI KRYMINAŁ W AMERYKAŃSKIM STYLU” – absolutnie się w tym zgadzam.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i nie ukrywam, że będę szukać poprzednią powieść pt. „Negatyw”.

Bardzo wciągająca i intrygująca fabuła, świetny język i styl. Tutaj cały czas coś się dzieje. Zaskakujące zakończenie – cudownie.Niesamowicie łatwo wskoczyć do tej książki i razem z bohaterami przeżywać to wszystko co się dzieje.
Mamy dwa rzeczywiste światy równoległe – USA i Polska, a dokładnie Nowy Jork. Chicago, Pensylwania, Teksas , New Jersey oraz Warszawa, Gdańsk, Elbląg. To właśnie tutaj dzieje się wszystko.
Powieść czyta się dobrze, lekko, szybko z zapartym tchem.

Już na pierwszych stronach powieści dowiadujemy się o morderstwie mężczyzny, który bardzo łatwo zostaje zidentyfikowany. Zwłoki znajduje nocny dostawca sushi.
Oto w luksusowym hotelu w Stanach Zjednoczonych zostaje znaleziony martwy prokurator.
Ślady na ramieniu sugerują, że coś sobie wstrzyknął. Nacięcie na czole sugeruje, że ktoś go zabił i zostawił swój podpis. Dwanaście laleczek ułożonych na fotelu sugeruję jakąś analogię do ławy przysięgłych i ta muzyka klastyczna Krzysztofa Pendereckiego płynąca z głośnika.

Bardzo szybko okazuje się, że to nie jest pojedyncza śmierć W USA dochodzi do serii zbrodni pracowników federalnych. Śmierć każdej z tych ofiar ma coś wspólnego z Polską. Co ?
Duet, który ma za zadanie rozwiązać tę wielce skomplikowaną sprawę stanowi Agentem FBI John Slade, który ma polskie korzenie oraz jego partnerka Karen Lee.
Gdzie doprowadzą ich tropy i czy przeszłość może znów o sobie przypomnieć ?
W tym samym czasie w Polsce nadkomisarz Robert Laurentowicz tropi siatkę przestępców zajmujących się dziecięcą pornografią.
Jest wiele tropów i jeden z nich prowadzi do Gdańska , gdzie mieszka emerytowany duchowny, który był wiele lat temu podejrzany o molestowanie dziewczynki.
Nie otrzymał żadnej kary i sprawa przycichła. Oskarżyciel księdza musiał wyjechać z kraju. Dlaczego ? Co ma z tym wspólnego Solidarnościowa przeszłość księdza ?

Co łączy swastykę z muzyką Pendereckiego i filmem Polańskiego „Nóż w wodzie” ?

Świetnie stopniowane napięcie, niespodziewane zwroty akcji, gdy sądzisz, że już wiesz kto i co … nic bardziej mylnego.
Intryga bardzo przemyślana i zwinnie przeprowadzona.

Jeden z bohaterów cicho mówi, to o czym wiemy i na szczęście coraz głośniej o tym mówimy i piszemy – pedofilia jest w kościele i to jest fakt, jednak jest też w innych kręgach : wśród polityków, biznesmenów, dziennikarzy, aktorów, muzyków.

Idealna książka na dobry czas z książką. POLECAM 🙂

Czekam już za kolejną powieścią autora pt. „Virga”.

Tytuł „Mroczny świt”
Autor Klaudiusz Szymańczak
Liczba stron 355
Wydawnictwo Literackie
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5227/Mroczny-swit—Klaudiusz-Szymanczak
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWO LITERACKIE

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz