Cytaty z książek,  recenzja książki

„NIEBO NA UWIĘZI” CHRISTINE LEUNENS

Piękna i bardzo smutna powieść z historią w tle. Lubię takie.
Tutaj czas wojny został zupełnie inaczej ukazany, a czas po wojnie wcale nie był łatwy pomimo teoretycznego bezpieczeństwa.
Fascynująca historia ogromnych zmian jakie zachodzą w człowieku, ile jesteśmy w stanie znieść , zaakceptować aby żyć obok ukochanej.
Do czego możemy być zdolni, aby było tak jak my chcemy, abyśmy nie byli samotni. Wnikliwa obserwacja ludzkich emocji i decyzji.
Wszystko dzieje się w Austrii w domu rodziny Johannesa tuż przed aneksją Trzeciej Rzeszy i zaraz po.
Nasz główny bohater to Johannes. Młody chłopak zafascynowany ideologią Hitlera wstępuje do Hitlerjugend. Odrzuca wartości, w które wierzą jego rodzice co staje się też częstym powodem kłótni z nimi. Ideologia nazistowska staje się dla niego ważniejsza niż relacje rodzinne.
Johannes podczas nalotu zostaje ranny i wraca do swego domu.Tam zauważa, że jego rodzice ukrywają w domu w specjalnej kryjówce Żydówkę Elsę.
Chłopak jest zaskoczony i nie wie co zrobić, tym bardziej,że pewnego dnia zostaje w domu sam z Elsą i babcią,która nic nie wie o ukrywającej się dziewczynie.
Ma pełną świadomość, jak karane jest ukrywanie Żydów, z drugiej strony wie,że właśnie teraz to on stał się odpowiedzialny za życie dziewczyny.
Przerażenie sytuacją zmienia się w zainteresowanie Elsą, później w miłość do niej, która przeistacza się w obsesję.
Zaczynają się manipulacje i kłamstwa. Johannes tak bardzo boi się,że po zakończeniu wojny dziewczyna opuści jego dom, odejdzie, zostawi go.
Jak potoczą się losy tych dwojga? Czy połączy ich miłość? Czy warto kłamać i oszukiwać za wszelką cenę?
Elsa jest jak zamknięty w klatce ptak, który jeśli opuści swe gniazdo zginie.
Z czasem jednak to ona zaczyna być osobą dominująca, a w klatce czterech ścian zostaje zamknięty ktoś inny.
To piękna a zarazem okrutna do bólu powieść, która na długo pozostanie w mej pamięci.
Do tej pory czytając książki z wojną w tle dowiadywałam się o okrucieństwach jakie niesie z sobą wojna – głód, śmierć, strach. Przeżycia traumatyczne i straszne.
Ta lektura pokazała mi jak bardzo trudno jest odnaleźć się w sytuacji, gdy wojna już się zakończyła.
Ukazała, jak bardzo można bać się zakończenia wojny, ponieważ wiąże się to z możliwością utraty ukochanej. To było bardzo zaskakujące i niesamowicie prawdziwe, rzeczywiste.
Elisa przez wiele lat chowa się w specjalnym schowku w domu, aby jej nie zauważono. Gdy wojna się kończy dziewczyna nadal się tam chowa, bo właśnie tam czuje się bezpieczna.
Zadziwiające,że po wielu latach w tym samym schowku chowa się Johannes, bo właśnie tam jest mu najlepiej.
To wstrząsające, zaskakujące i bardzo smutne.
Ta książka to perełka, którą należy przeczytać.
Ogromne skupienie na psychice człowieka, jego emocjach, myślach, pragnieniach i dążeniach.
Dużo wzruszeń, emocji, uczuć, wątpliwości i lęku.Wiem,że na podstawie tej książki został nakręcony film pt.”Jojo Rabbit” i już od stycznia można go oglądać w kinie – nie widziałam, więc się nie wypowiadam a tym temacie.
Ważne cytaty :
„To największy dowód miłości jaki mogę ci dać. Jestem gotowa poświęcić własne życie, aby przywrócić ci wolność. Na tym własnie polega miłość – na zapewnieniu sobie nawzajem przestrzeni i wolności. Miłość nie jest zaborcza, nie można w jej imię zniewalać kogoś ze względu na samego siebie. Miłość nie skuwa ludzi w kajdanami. Miłość jest wolna i wyzwalająca jak powietrze, wiatr…”.
„To wcale nie jest miłość!- krzyknąłem-Miłość oznacza, że dwoje ludzi trwa przy sobie bez względu na wszystko. Stanowi najsilniejsze spoiwo, które łączy dwie osoby ze sobą!
Jedna z nich nie może się uwolnić od drugiej tylko dlatego, że łatwiej jest biegać na dwóch nogach niż chodzić na czworakach! Nie ma nic samolubnego w tym, że ktoś chce, by druga osoba trwała przy niej! To właśnie jest miłość! Jeśli mówisz, że kogoś kochasz, to musisz go naprawdę kochać. Musisz być przy nim.Miłość to bliska więź, w której dwie osoby stają się jedną…”.
Tytuł „Niebo na uwięzi’
Autor Christine Leunens
Tłumaczenie Mariusz Warda
Wydawnictwo Zysk i S- KA
Liczba storn 357
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz