recenzja książki

„NIESPOKOJNE SERCA” AGATA SAWICKA

Powieść z gatunku : polska literatura obyczajowa, romans.
Jest to debiutancka książka autorki i jednocześnie pierwsza część cyklu” Dwór w Zaleszycach”.
Prosty pomysł i fabuła, prosty język i styl. Jest klimatycznie i emocjonalnie. Mamy dwie historie, dwóch kobiet, które przeplatają się wzajemnie tworząc ciekawą całość.
Czyta się dobrze, lekko i szybko.
Nasza główna bohaterko to Julianna. Młoda dziewczyna, która studiuje prawo, bo tego życzą sobie jej rodzice, oraz po kryjomu również historię, która ją interesuje.
Pochodzi z dobrego domu, jest grzeczna, poukładana i nie sprawa żadnych problemów. Rodzice już zaplanowali jej życie, które gwarantuje jej pieniądze i szacunek.
Niestety studia prawnicze nie idą jej najlepiej i już na pierwszym roku zostaje skreślona z listy studentów. Sytuację tę wykorzystuje, aby wreszcie powiedzieć rodzicom czego pragnie w życiu i co ją fascynuje. Oczywiście rodzice nie popierają jej wyboru i pomysłu na przyszłość. Ojciec daje jej ultimatum – ma wrócić znów na prawo , albo odcina się od niej i pozostawia bez grosza. W tym też czasie Julianna bardzo rozczarowuje się swoim związkiem z Marcinem, któremu jak się okazało zależy na tym,aby wreszcie zaciągnąć ją do łóżka.
Zrozpaczona , ale i pełna nadziei dziewczyna opuszcza rodzinny dom z walizką i małą kwotą pieniędzy, które miała odłożone. Stawia wszystko na jedną kartę i pragnie zawalczyć o swoją przyszłość, o swoje życie i swoje marzenia. Musi znaleźć miejsce, gdzie będzie mogła zebrać myśli i postanowi co dalej.
Jest zdeterminowana do działania i bardzo chce się usamodzielnić. Nie wie jednak,że to wcale nie będzie takie proste.
Kupuje bilet na pierwszy pociąg jaki ma odjechać z dworca i rusza w nieznane. Trafia do małopolskiej wsi, gdzie niespodziewanie zaopiekuje się nią staruszka.
Bardzo szybko klimatyzuje się w nowym miejscu, poznaje ludzi i szuka pracy.
Poznaje też bardzo tajemniczego i przystojnego Henryka.
Mężczyzna ten stara się być dla niej szorstki, aby się do niego nie zbliżyła. Oboje odkrywają stary dworek, w którym niespodziewanie odnajdują zeszyt – pamiętnik pisany przez kobietę, która tutaj wcześniej mieszkała. Była nią Emilia, która opisała swoje życie i swoją miłość do ukochanego Wiktora.
Jak potoczą się losy naszej bohaterki ? Czy wróci do rodziców i będzie żyła tak jak oni chcą ? Co kryje się na kartkach zeszytu ?
Świetny początek cyklu, bardzo jestem ciekawa kolejnej części. Zaintrygowała mnie historia Julianny, jak również Emilii.
Ważny cytat :
„Pamiętaj – mawiał bowiem dziadek – rób to, co kochasz, idź swoją drogą, życie jest za krótkie i zbyt cenne, żeby wszystkich zadowolić.”
Tytuł „Niespokojne serca”
Cykl „Dwór w Zaleszycach” część 1
Autor Agata Sawicka
Wydawnictwo Dragon
Liczba stron 400
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA DRAGON

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz