niszcz powiedziała recenzja książki
Cytaty z książek,  recenzja książki

„NISZCZ, POWIEDZIAŁA” Piotr Rogoża

Świetna powieść, przerażająco realistyczna i mega wciągająca.
To moje pierwsze spotkanie z tymże autorem i już wiem, że będę szukać wcześniejszych powieści 🙂
Akcja toczy się w czasach obecnych w Warszawie.
Główny bohater to Szymon, który ma trzydzieści jeden lat i od sześciu lat pracuje w reklamie. Chciałby wreszcie robić w życiu coś pożytecznego. Nie ma planu na życie – żyje z dnia na dzień.
Poznajemy go w momencie gdy rozstaje się ze swoją dziewczyną Eweliną i traci pracę.

Tak naprawdę to samotny mężczyzna, który w samotności gra na konsoli, pije piwo i ciągle śledzi co dzieje się w necie.
Pracuje jako copywriter – wymyśla hasła, slogany reklamowe i pisze teksty. Lubi to co robi i jest w tym dobry.

Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję bardzo intratnej nowej pracy z bardzo dobrze płatną pensją. Nigdy nie słyszał o firmie pracodawcy lecz zadanie jakie otrzymuje do wykonania bardzo go wciąga.

Wszystko jest super do czasu gdy w warszawskim metrze dochodzi do wybuchu w , którym giną ludzie a zamachowcy wykorzystują do nagłośnienia tematu hasło, które wymyślił Szymona : „Niech arteriami popłynie krew„. Czy to przypadek? Szymon zaczyna w to wątpić. Na własną rękę prowadzi śledztwo aby dowiedzieć się kim są zamachowcy. Nie potrafi dopatrzyć się  powiązań i zależności.
Odkrywa,że kolejny projekt, którym ma się zająć jest tajemniczo powiązany z kolejnym pozbyciem się ludzi w Warszawie.
Odnajduje plik w komputerze kolegi gdzie przekaz jest jasny i oczywisty: „Wszystkie domy Warszawy staną się grobami. Stare i nowe, i nawet te, których jeszcze nie zdążyliście wybudować. Schody do lepszego jutra wybudujemy z waszych kości. Napoimy świat wasza krwią ,żeby nabrał sił”.
Bohater czuje się bezradny. Zupełnie nie wie co ma robić i właściwie nie wie już czy to co się dzieje. Dwa światy ten realny i ten wykreowany przez Szymona mieszają się i mamy dwa światy równoległe.
Ne wie kto jest kim i czy może komukolwiek zaufać.
Co kryje się pod kolejnym zleceniem jakie otrzymuje mężczyzna? Z czym ci się kojarzy #WarszawaHardkor?
Szymon zdaje sobie sprawę, że jest zupełnie nie istotnym pionkiem w tym wielkim przedsięwzięciu. Czuje się bezradny.
W między czasie ginie młoda kobieta Jola Kaczmarek, znika była dziewczyna Ewelina, samobójstwo popełnia kolega Jan Pietruszyński , nagle znika też szef Piotr i wszelki ślad po nim znika

Portale randkowe i świat mediów społecznościowych: Facebook, Messenger, Instagram i Skype. Google, gdzie znajdziesz wszystko, a jeśli nie znajdziesz to znaczy, że to coś lub ktoś nie istnieje.
Poznajemy klimat panujący w agencjach reklamowych w których pracuje Szymon. Ekipa grafików, informatyków to grono dobrych znajomych, którzy dobrze razem pracują ale i dobrze się razem bawią.

Biurowe romanse, układy i intrygi. Zastraszanie i hejt w necie. Dziwne powiązania korporacji  To właściwie nasz paskudny, aktualny świat.

Przyznam, że to wszystko daje do myślenia . Pojawiają się pytania w jakim świecie żyjemy, i dokąd zmierzamy?

Jak bardzo się rozwijamy jako ludzkość a jednocześnie jak bardzo stajemy się zniewoleni. Jak łatwo zniszczyć/ zastraszyć człowieka – wystarczy plotka w necie.

Polecam przeczytać tę książkę – sądzę, że Wami wstrząśnie ale liczę też, że skłoni do przemyśleń 🙂
Mam nadzieję, że na podstawie tej powieści zostanie nakręcony film 🙂

niszcz powiedziała recenzja książkiWażne cytaty z książki:

„Tak, naprawdę jesteśmy organizacją znacznie mniejszą,  niż pewnie to sobie wyobrażasz. A zarazem znacznie większą. Jesteśmy jak grzyb. Myśl o nas jak o grzybie. Grzybnia przeżera na wylot pół lasu, ale same owocniki są nieduże, często mało efektowne i tak naprawdę niezbyt ważne”.
„Co jeszcze musiałoby się stać, abyś uwierzył, że nic, co dzieje się wokół ciebie, nie jest przypadkowe ? „.
„Od dziecka wyczuwałem, że kontrola nad własnym losem to tylko bolesna ułuda. Skoro tak , nie warto poświęcać zbyt wiele energii na walkę o dni, które dopiero nadejdą”.
„To, czego chcę, a czego nie chce, straciło jakiekolwiek znaczenie. Nikt nie zamierza uszanować moich wyborów, a na pytania, których echa dźwięczą mi w głowie nie sposób udzielić poprawnych odpowiedzi”.

Tytuł „NISZCZ, POWIEDZIAŁA”
Autor Piotr Rogoża

Wydawnictwo Marginesy
Liczba stron 325
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133239/niszcz-powiedziala
Egzemplarz otrzymany od https://marginesy.com.pl/

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz