Cytaty z książek,  recenzja książki

„NUTA” DARIUSZ LECHAŃSKI

Niezwykle piękna, emocjonalna, mądra i wzruszająca polska powieść.
To moje pierwsze spotkanie z autorem. Nie znam poprzedniej debiutanckiej powieści pt. „Boski smak wanilii” i już wiem,że będę chciała to nadrobić 🙂

Prosty pomysł, fabuła, język i styl. Powieść ma w sobie to coś, co powoduje,że już od pierwszych słów zostajemy wessani w historię i trzymani w napięciu do samego końca, do ostatniej kropki. Niesamowity klimat zabiera nas w głąb myśli chłopca, ale i tych którzy mają z nim kontakt.
Autor bardzo pięknie i z niezwykłą wrażliwością, delikatnością ukazał nam świat bez słów, jednak świat nastawiony na słuchanie.
Nasz główny bohater to Dawid Archer.
Chłopiec, który postanowił przyjść na świat w milczeniu.Rodzi się w absolutnej ciszy.
Nie wydaje z siebie żadnego dźwięki, co od razu czyni go bardzo dziwnym noworodkiem, „cudakiem” jak mówią niektórzy.Przez lata, gdy dorasta nigdy nic nie mówi, nie płacze, tylko słucha.
Matka jest zrozpaczona tą sytuacją, tym bardziej, że ma świadomość jak bardzo jej jedyny syn będzie miał ciężko w życiu.
Ona wie, jak bardzo będzie nierozumiany, nieakceptowany, inny a w rezultacie jak bardzo będzie samotny.
Matka chłopca jest nauczycielką muzyki i daje prywatne lekcje gry na fortepianie. Ojciec niestety zbyt często zagląda do kieliszka, co jest powodem wielu krzyków i awantur.
Gdy ojciec chłopca znika matka zabiera go z sobą wszędzie, również do pracy. Dawid, przez wiele lat towarzyszył bardzo wytrwale matce i nutom od rana do wieczora.
Daniel posiada cechy nieprzeciętne,nieporównywalne i nie do końca naturalne.

Odkrywamy rzecz niesamowitą – chłopiec nie mówi, ponieważ postanowił słuchać. Nastawiony jest na nasłuchiwanie wszelkich dźwięków, odgłosów.
Wszystko co potrafiło brzęczeć, piszczeć, pstrykać, świszczeć, rzępolić, gdakać było jego światem.
Tak wnikliwe wsłuchiwanie się w dźwięki, nuty daje mu ogromne możliwości. Staje się geniuszem w strojeniu instrumentów.
Potrafi z niebywałą łatwością, właściwie każdy instrument nastroić tak, aby wydawał z siebie najpiękniejsze dźwięki.
Zafascynowany jest muzyką, dźwiękami instrumentów i szuka melodii doskonałej. Czy ją odnajdzie ?
Dla niego wszystko ma swój charakterystyczny odgłos.

Coś wstrząsającego wydarza się w życiu chłopca. Jak to na niego wpłynie ? Przeczytajcie , a dowiecie się 🙂

Tak bardzo wyraźnie widać, jak ludzie potrafią być nietolerancyjni na inność. Bezduszność i złośliwość jest wręcz porażająca. Dziecko, które nic nie mówi, za to jest ciekawe i ciągle coś nasłuchuje staje się zagrożeniem.
On słyszy więcej niż inni, szybciej rozpoznaje dźwięki i umie je umiejscowić. Więc może i rozumie o czym rozmawiają inni , a to już nie wszystkim odpowiada.

Piękna, mądra powieść.

BARDZO POLECAM 🙂

Ważny cytat :
„Najpiękniejszą melodię świata wygrywa ludzka dusza”.

„Szczytem nowoczesności wydawał się człowiek ze słuchawkami na uszach. On właśnie chciał dla odpoczynku, a może po prostu dodania animuszu, dostarczać sobie przyjemności przez ciągłe bombardowanie własnego słuchu niezliczoną ilością głośnych dźwięków. Słuchawki dostarczały mu niewspółmierną do potrzeb przynależnego mu zmysłu słuchu głośność, dzięki której mógł na chwilę zapomnieć o huku otaczającego go świata. Bez tego, wyrwany na kilka godzin w świat resztek zachowanej przyrody – na przykład gęstego lasu – dostawał błyskawicznie choroby podobnej do depresji, tak bardzo tęsknił za swoim szumem, że nie potrafił już bez niego żyć. Wracał czym prędzej do swojej dźwiękowej katorgi. Tylko tam czuł się pewnie jak u siebie w domu”.
Tytuł „Nuta”
Autor Dariusz Lechański
Liczba stron 173
Wydawnictwo Novae Res
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA NOVAE RES

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz