recenzja książki

„OLEŃKA.PANIENKA Z BIAŁEGO DWORU” WIOLETTA SAWICKA

Polska powieść obyczajowa z pierwszą wojną światową w tle.
To pierwsza część nowego cyklu pt. „Wiek miłości, wiek nienawiści”.
Powieść została bardzo plastycznie napisana – język i styl fascynuje i powoduje, że książki nie sposób odłożyć, póki nie doczytamy do końca.
Piękny i bardzo realistyczny klimat powieści ukazuje prawdę o tamtych czasach. Widzimy jak ludzie żyli, co myśleli i z czym musieli się zmagać.
Nie ma wątpliwości, że wojna zmieniała wszystkich i wszystko.
Wszystko zaczyna się na wileńszczyżnie w roku 1913. To tutaj mieszka i zarządza wielkim majątkiem hrabia Aleksander Ostojański. Posiada stadninę i hodowlę pięknych koni czystej krwi, browar i cudowny pałac. Ów hrabia ma żonę i troje dzieci. Oleńka jest jego najmłodszym i ukochanym dzieckiem.
To właśnie ta niespełna osiemnastoletnia dziewczyna jest naszą główną bohaterką. Jest inteligentna, wykształcona i piękna. Wychowana w duchu patriotyzmu.
Doskonale wie czego chce, jest uparta i pewna siebie. Bardzo stanowczo sprzeciwia się woli ojca i jasno mówi, że nie wyjdzie za mąż za wybranego przez rodziców wybranka. Kochan innego i tylko z miłości może wyjść za mąż. Jej wybrankiem serca okazuje się ubogi nauczyciel Joachim, Rodzice zrobią wszystko, aby nie dopuścić do tego mezaliansu.
Niespodziewanie wybucha pierwsza wojna światowa i do majątku Ostojańskich zjeżdża wojsko, które postanowiło urządzić sobie w ich pałacu  kwaterę główną.
Państwo Ostojańscy zostają siłą zabrani z pałacu i ślad po nich ginie. Na szczęście Oleńki nie było wtedy w domu i dzięki temu żyje. Wojsko zaczyna poszukiwania „Panienki z białego dworu”. Dziewczyna cudem unika śmierci lecz jest świadkiem strasznego wydarzenia, które zapamięta już do końca życia.
Czy uda się jej gdzieś skryć i co dalej się wydarzy w jej życiu?. Dużo emocji i niesamowita walka, mimo wszystko. Przeczytajcie – polecam 🙂
Mamy tu beztroskie i bezpieczne dorastanie, pierwszą miłość, namiętność.
Jest też walka o życie, o przetrwania. Strach i głód, który jest wszechobecny.

W czasie wojny nawet ci co byli przyjaciółmi mogą okazać się największymi wrogami. To straszny i okrutny czas dla ludzkości.

Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy naszej bohaterki. Teraz już musi myśleć nie tylko o sobie.
Wiem, że jest już w przygotowaniu tom drugi „FRANKA W OBCYM DOMU”. Czekam za nim 🙂
Tytuł „Oleńka.Panienka z białego dworu”
Cykl „Wiek miłości, wiek nienawiści”
Autor Wioletta Sawicka
Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
Liczba stron 365
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz