debiut literacki,  recenzja książki

„PO PROSTU ŻYCIE” ELŻBIETA ANTONIEWICZ

Polski debiut literacki. Książkę i słusznie zakwalifikowano do gatunku : literatura obyczajowa ,romans.

Jak sam tytuł wskazuje, jest to książka o życiu.
Prosty pomysł, język u styl. Niestety banalna i przewidywalna fabuła, brak elementów zaskoczenia. Nie udało mi się polubić głównej bohaterki i nie rozumiałam jej decyzji i zachowania.
Podobało mi się za to , iż wszystko dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, czyli kiedyś i teraz. Te wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości mieszają się tworząc całość.
Brakowało mi emocji i wzruszeń. Nie porwało mnie zupełnie.

Nasza główna bohaterka to Ula. Młoda dziewczyna, która mieszka na wsi, gdzie panuje specyficzny klimat. Tutaj każdy zna każdego i wie o nim wszystko. Plotki i zazdrosne komentarze to normalka.

Ula jest cicha, spokojna i zakompleksiona. Wychowana samotnie przez surową matkę.
Ma marzenia i plany – chce zrobić maturę i iść na studia.

Wychodzi jednak za mąż za chłopaka z sąsiedztwa, który od dawna się jej podobał i za którym oglądały się wszystkie dziewczyny. Wysoki, przystojny blondyn o niebieskich oczach. Waldek, bo właśnie tak ma na imię ukochany wydaje się być szaleńczo zakochany w swej żonie.
Ula całkowicie się podporządkowuje oczekiwaniom męża i w pewnym momencie całkowicie utraciła siebie.

Niewiarygodne jak może się człowiek zmienić po ślubie, a może zawsze taki był tylko my mieliśmy o nim swoje nieprawdziwe wyobrażenie.

Ula będzie musiała szybko dojrzeć i sprawdzić się w roli żony, kochanki i zapewne niebawem matki. Musi stawić czoło temu co przyniesie życie, a nie będzie to łatwe.

Rezygnuje ze swoich marzeń, całkowicie oddając się obowiązkom domowym. Za wszelką cenę pragnie zadbać o dom i ludzi, których kocha.

Dobrze, że blisko siebie koleżanki oraz prawdziwe i oddane przyjaciółki.
Powieść porusza ważne tematy, o których należy pisać i mówić : alkoholizm, zdrada, tolerancja, wiara.

Ukazuje po kolei etapy związku oraz relacje międzyludzkie, przyjaźń.

Każdy szuka miłości, bliskości i i akceptacji. Każdy chce być bezpieczny i szczęśliwy.

Tylko czy warto poświęcić wszystko ?

 

Tytuł „Po prostu życie”

Autor Elżbieta Antoniewicz

Liczba stron 388

Wydawnictwo Novae Res

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=po_prostu_zycie,druk
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA NOVAE RES

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz