recenzja książki

„POCZĄTKI” LEWIS DARTNELL

Opowieść o tym, jak ziemia nas stworzyła.

Książka należy do literatury popularnonaukowej.

Wszystko opisane jest w sposób konkretny, rzeczowy, sensowny.

Nie ma tu miejsca na domysły i spekulacje. Jest też dużo ciekawostek i wcześniej nieznanych mi faktów.

Jak Ziemia kształtowała życie ? Wiemy, że z natura nie wygramy, natomiast ona sobie świetnie poradzi z nami.

Genialna podróż po historii Ziemi.

Naukowe podejście do tematu powstania Ziemi pokazane w sposób bardzo lekki i zrozumiały.

Autor ma dar pisania o rzeczach ważnych w sposób mądry i niezwykle czytelny. Nic tutaj nie nudzi, wręcz przeciwnie z każdą stroną robi się coraz ciekawiej.

Poznamy od samego początku jak został stworzony nasz gatunek.

Zapoznamy się z cyklami natury i tym jaki mają wpływ na wszystko właściwie. Ta niebywała podróż po kontynentach pozwoli nam cofnąć się tam, gdzie wszystko się zaczęło.
Poznamy odpowiedź na bardzo ważne pytania np. „Dlaczego świat jest jaki jest ? Nie będzie to filozoficzne rozważanie, lecz naukowe podejście do tematu

Dlaczego Ziemia doświadczyła długotrwałego ochłodzenia i spadku wilgoci w ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat ? Jaki miało to wpływ na ewolucję gatunków roślin i jak nauczyliśmy się wydobywać i wykorzystywać najrozmaitsze metale ze skorupy ziemskiej, co miało wpływ na rewolucję w zakresie wytwarzania narzędzi i rozwijania technologii.
Dowiemy się też w jaki sposób dzieje Ziemi wpływają na obecne problemy geostrategiczne i na politykę.

I pytanie najważniejsze – Jakie procesy zachodzące na planecie napędziły ewolucję ludzkości ?

Przyznacie, że pytania te budzą niesamowitą ciekawość.

Te ponad czterysta stron zawiera  dziewięć rozdziałów dotyczących :Stworzenia naszego gatunku, Kontynentalne wędrówki, Dar od natury, Geografia mórz, Czego używaliśmy jako budulca ?,  Świat metali, Jedwabne szlaki i ludy stepowe, Świat jako maszyna wiatrowa i epoka wielkich odkryć geograficznych i ostatni rozdział „Energia”.

Dobrze, że autor bardzo mocno podkreślił jak ogromny wpływ ma ludzkość na środowisko naturalne. Nastąpił gwałtowny przyrost ludzkości świata, zużywamy coraz więcej zasobów, coraz sprawniej pozyskujemy energię. Zbudowane przez nas miasta, drogi, tamy na rzekach, przemysł skutkuje tym, że zmieniają się krajobrazy i ulega zmianie globalny klimat, przyczyniający się do wymierania niektórych gatunków. Jako gatunek jesteśmy wciąż nierozłącznie związani z Ziemią. Jej dzieje są w nas zapisane. I odwrotnie – to co robimy ma wpływ na środowisko naturalne.

Lektura ta daje do myślenia. Zarówno nad początkiem wszystkiego, ale i nad tym do czego dążymy.

Jest jeszcze czas, abyśmy zadbali o naszą Ziemię i jej potrzeby.

 

Tytuł „Początki”

Autor Lewis Dartnell

Tłumaczenie Jan Dzierzgowski

Liczba stron 424

Wydawnictwo Zysk i S-ka

https://sklep.zysk.com.pl/poczatki-opowiesc-o-tym-jak-ziemia-nas-stworzyla.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz