Cytaty z książek,  recenzja książki

„PODRÓŻ DO CARCASSONNE” Agnieszka JANISZEWSKA T.2

Zabieram Was w tę niesamowitą podróż gdzie poznamy losy naszych bohaterów na tle wydarzeń historycznych jakie miały wtedy miejsce w Polsce. Nastroje, leki i oczekiwania ludzi jakie panowały podczas wojny gdy głód i strach się tułał po ulicach. To piękna i zarazem bardzo okrutna w swej realności historia.
Poznajemy dalsze losy bohaterów, których znamy z tomu 1. Mniej tu jednak matki, a więcej córki. Jak potoczyły się ich losy? Bardzo byłam ciekawa.

Główna bohaterka to Iwona i jest jedyną córką Natalii. Swego ojca zna ze zdjęć i opowiadań dziadka, który już nie żyje. Jest młodą i bardzo zagubioną dziewczyną. Mieszka z matką w Krakowie.
Poznajemy ją w momencie gdy potajemnie przed Niemcami, ale i przed własna matką przygotowuje się do matury. Pełna konspiracja jest konieczna ponieważ Niemcy zabraniali pobierania nauki Polakom.

Iwona bardzo chce wyrwać się z domu, wciąż jest obrażona, nieszczęśliwa i zaczyna wstydzić się swojej matki. Jest rozczarowana jej postawą i lekceważy w swoich oczach.
Pamięta, że matka była aktorką i grała w sztukach teatralnych, owszem mało ważne role ale grała. Lubiła tez czytać i próbowała nawet pisać. A teraz? Szyje na maszynie ubrania dla niemieckich kobiet.
Walczy aby przetrwać i zapewnić im być – tego jednak Iwona nie rozumie.
Po zdaniu nielegalnej matury Iwona poznaje Konrada. Czy pójdzie w ślady matki i babki? Tak bardzo tego nie chce.
Chłopak ten jest z Warszawy i mieszka z ojcem, ponieważ jego matka już nie żyje. Gdy wybucha wojna przerywa studia na Politechnice Warszawskiej i idzie do pracy. Dzięki temu pomaga ojcu, ale i to właśnie praca chroni go przed wywiezieniem na roboty do Niemiec.
Bardzo szybko proponuje Iwonie małżeństwo, które jest idealnym rozwiązaniem dla dziewczyny, która chce zmienić otoczenie i wyprowadzić się od matki.
Czy będzie szczęśliwa ? Czy można być chociaż ciut szczęśliwym gdy trwa wojna? Czy miłość jest najważniejsza?
Młodzi pobierają się i zamieszkają razem w Warszawie. Nie jest to wielka miłość, ale oboje nie mają żadnych oczekiwań. Na szczęście Iwona dobrze dogaduje się z teściem, który jest lekarzem.Niespodziewana wiadomość – list o stanie zdrowia matki powoduje, że dziewczyna jedzie do Krakowa aby ją odwiedzić. Wybucha Powstanie Warszawskie.
Co dalej się wydarzy? Jaki los czeka ją i Konrada?
Mamy tu tajemnice z przeszłości i sprawy niedokończone. Czy ludzie, którzy są sobie bliscy a zupełnie się nie znają bo nigdy się nawet nie spotkali maja szanse się wreszcie poznać?

Bardzo podoba mi się to, że poznajemy te same wydarzenia z perspektywy różnych osób. Klimat powieści został utrzymany i wciąga do samego końca.

Polecam tę książkę 🙂

Ważne cytaty:

„Czy znajdziesz w sobie siłę, by przebaczyć tym, którzy zawiedli cię najbardziej?”

Tytuł „PODRÓŻ DO CARCASSONNE” Tom 2
Autor Agnieszka Janiszewska
Wydawnictwo Novae Res
Liczba stron 212
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=podroz_do_carcassonne_tom_ii,druk
Egzemplarz recenzencki od https://novaeres.pl/

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz