Cytaty z książek,  recenzja książki

„POGRANICZNIK” JOANNA BAGRIJ

Jest to druga powieść autorki. Debiutanckiej pt. „Oddech śmierci” nie czytałam.
Zupełnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, a otrzymałam świetną powieść kryminalną osadzoną w górach.
Rewelacyjna historia, rzetelna, przemyślana i dopracowana w szczególikach fabuła, prosty i zrozumiały język oraz styl.
Bardzo naturalni i wyraziści bohaterowie z tym wszystkim co nasze – ludzkie.
Jest klimatycznie, intrygująco, mroźnie. Cudownie.
Już od pierwszych linijek wskoczyłam w wykreowany świat, aby razem z naszymi bohaterami widzieć, słyszeć i czuć to co oni.
Powieść czyta się bardzo lekko i szybko. Pewnie dlatego, że dużo się dzieje i nawet na moment akcja nie zwalnia.
Mega zaskakujące zakończenie, którego nie do końca przewidziałam.
Podoba mi się, że każdy rozdział rozpoczyna się od słów, przemyśleń autorki. To bardzo trafne spostrzeżenia.
Wszystko dzieje się w małej miejscowości na pograniczu polsko-czeskim.
Mieszkańcy znają się i wiedzą o sobie wszystko. To hermetyczne środowisko doskonale wie kto, co i kiedy robi. Mają też skrzętnie skrywane sekrety, które absolutnie nie mogą wyjść na światło dzienne. Ku zaskoczeniu wszystkich to właśnie tutaj pewnie turysta znajduje ludzkie szczątki. Zwłoki półnagiego mężczyzny są już niestety w stanie rozkładu i bardzo trudno jest go zidentyfikować. Daje to początek okropnych zbrodni dokonanych na tubylcach.

Zadziwiające, ze przy każdej z ofiar zostaje znaleziona stara czeska moneta z 1900 roku – niczym jakiś ważny symbol lub wskazówka mordercy, podpis mordercy.

Do akcji wkracza policja. Starsza aspirant Lena Dobrowicz oraz policyjny profiler i psycholog kryminalny Oktawian Szakalik.
To właśnie ten duet będzie starał się jak najszybciej odkryć prawdę i dowiedzieć się kim jest seryjny morderca i dlaczego morduje.

Polecam przeczytać tę powieść. Te niespełna sześćset stronicowe tomisko da WAM rewelacyjny relaks i świetny czas z dobrą książką.
Cytaty :

„Analiza ludzkiej psychiki nie daje odpowiedzi na pytanie, dlaczego w każdym tkwi cząstka zła. Rodzimy się z diabelskim nasieniem. Pod wpływem doświadczeń, środowiska oraz genów nienawiść do świata kiełkuje szybciej lub wolniej porastając mniejsze bądź większe pola neuronów. Jedni wyżywają się na najbliższych, inni się okaleczają, a niektórzy szerzą hejt w internecie. Mordercy to ludzie o żyznym umyśle, sprzyjającym rozwojowi chwastów. Im więcej ich urośnie, tym bardziej odjechane zbrodnie będą w stanie popełnić „.
„Mówią nam, że możemy osiągnąć wszystko. Kłamią. Nie każdy jest stworzony do wielkich rzeczy. Niektórzy po prostu egzystują, inni stają się jednym z wielu trybików w machinie napędzającej gospodarkę, a tylko wybrani wyróżniają się z tłumu i żyją spokojnie, bez stresu, odnosząc spektakularne sukcesy. Los nie daje nam dużego wyboru – to,kto nas wychowuje, jakie geny posiadamy, z kim się zadajemy, ma istotne znaczenie dla naszej przyszłości. Próba kroczenia zupełnie inna ścieżką, niż ta, którą zapisały nam gwiazdy, najczęściej kończy się spektakularnym fiaskiem. Dlaczego ? Ponieważ jesteśmy zaprogramowani przez wszechświat istotami niezdolnymi do zmiany ciążącej nad nami klątwy przeznaczenia”.

Tytuł „Pogranicznik”
Autor Joanna Bagrij
Liczba stron 584
Wydawnictwo  Kobiece/ MOVA
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA KOBIECEGO / MOVA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz