recenzja książki

„POZWÓL, ŻE CI OPOWIEM …” JORGE BUCAY

Bajki, które nauczyły mnie jak żyć.

GENIALNA lektura, rewelacyjny pomysł na książkę.

Autor jest argentyńskim pisarzem i psychoterapeutą.
Czuć odpowiednie podejście do człowieka i niesamowite nastawienie na jego potrzeby.

Jorge wykazał się znajomością ludzkiej psychiki, niebywałym wyczuciem i wrażliwością.
Bardzo porosty i czytelny język oraz styl powoduje, że lekturę tę czyta się z wielką przyjemnością i zrozumieniem.

To nie jest książka na jeden wieczór. Warto podzielić ją sobie na kilka spotka z piórem i historiami autora, aby mieć czas na zrozumienie i przemyślenie tego co autor chciał nam przekazać.

Lektura ta to zbiór historii, przypowieści, bajek, anegdot z różnych stron świata, więc z różnych kultur.
To taka mała antologia bardzo starych i współczesnych opowiadań, tradycyjnych historyjek, z których pochodzą mniej lub bardziej znane powiedzenia i anegdoty. Do tego kilka życiowych wydarzeń oraz kilka bajek autorstwa autora.

Celem tej lektury było przekonanie nas do chęci poznania siebie, bo wtedy łatwiej nam będzie zrozumieć siebie i swoje potrzeby. Będziemy też mogli przyjrzeć się lepiej naszym relacją z innymi ludźmi a to zapewne wpłynie na polepszenie naszych kontaktów z nimi. Poznamy nasze lęki i stawimy im czoła, poznamy swoje marzenia, pragnienia i dążenia. Świetnie, ze autor wpadł na pomysł opisania wizyt swych pacjentów i stworzył wymyślnego pacjenta, którego nazwał Demian. Dzięki czemu podzielił się z nami jego problemami , wątpliwościami i lękami opowiadając przy tym bajki, które nawiązywały do danego problemu czy postępowania. W każdej z przedstawionych bajek można wyłuskać coś dla siebie. To nie będą łatwe słowa, ale za to bardzo prawdziwe.

Mnie najbardziej podobała się bajka pt. „Uwiązany słoń”. Niesamowicie trafiła do mojego serca i poruszyła najczulsze struny i zakamarki mej duszy, w której jest cała masa lęków, niepewności i przekonań.
Pewnie słoń był uwielbiany i podziwiany w cyrku. To ogromne stworzenie paradowało dumnie prezentując swój niesamowity ciężar i swoją siłę. Jednak zawsze tuż przed przedstawienie i zaraz po nim słoń siedział uwiązany jedną nogą do kołka wbitego w ziemię.Kołek ten był tylko małym kawałkiem drewna, który tkwił w ziemi kilka centymetrów. Łańcuch był mocny i gruby, jednak wydawało się, że tak duże i silne zwierzę, które wyrywa trabą drzewo z korzeniami bez problemu wyrwie kołek z ziemi i ucieknie. Jednak słoń ten nie uciekał. Dlaczego ?Owszem był tresowany, jeśli jednak tak było to dlaczego był przywiązany ?Odpowiedz jest prosta, chociaż bardzo okrutna – to zwierzę będąc malutkim słonikiem zostało przywiązywane do kołka w ziemi. Wtedy ten kołek był duży, jednak, gdy słoń urósł stał się malutkim kołeczkiem. Jednak słoń nie uciekał ponieważ, gdy był mały wiele razy próbował uciec, jednak mu się to nie udawało. Zakodował sobie w pamięci komunikat ” Nie mogę i nigdy nie będę mógł uciec” .Najgorsze jest to, że nigdy już później nie próbował. Uwierzył, ze nie da rady i tak się stało. Poddał się.

Jakże prosto zamienić tego słonia na człowieka, któremu od małego mówione jest, że nie da rady, że jest za słaby, za głupi i nie poradzi sobie. Taki mały człowiek rośnie w przekonaniu, że taki właśnie jest – słaby, nieudaczny i nic nie wart.

A przecież wystarczy spróbować, uwierzyć w siebie i zobaczyć, że dasz radę !

Zapraszam WAS do poznania siebie 🙂 Zapewniam, że będzie bardzo ciekawie 🙂

B A R D Z O    P O L E C A M 🙂

 

Tytuł „Pozwól, że Ci opowiem…”

Autor Jorge Bucay

Tłumaczenie Ilona Ziętek- Segura

Liczba stron 228

Wydawnictwo Zysk i S-ka

https://sklep.zysk.com.pl/pozwol-ze-ci-opowiem-bajki-ktore-nauczyly-mnie-jak-zyc.html

Egzemplarz recenzencki od WYDAWWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz