recenzja książki

„PSZCZELARZ Z ALEPPO” CHRISTY LEFTERI

Zapraszam Was w bardzo emocjonalną podróż ku życiu.

Powieść z gatunku literatura piękna.
Autorka jest córką imigrantów syryjskich, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii w trakcie tureckiej inwazji w 1974 roku.W roku 2016 pracowała jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w Atenach.
Ta powieść została zainspirowana wstrząsającymi historiami, które usłyszała tam od uciekinierów – dorosłych i dzieci.

Niesamowita powieść, pełna bólu, cierpienia i wielkiej nadziei.Piękna i zarazem okrutna w swej realności i prawdzie.Czyta się ją z bólem serca i niedowierzaniem.
Tak bardzo chciałam, aby im się udało.

Nasi główni bohaterowie to małżeństwo Nori i Afra. Mieszkają w Aleppo wraz z synkiem Sami.
Zajmują się uprawą ziemi , hodują morele, migdałowce i kwiaty.
W ogrodzie mają pasieki z ulami i zajmują się pszczołami. To ogromna pasja Nori.
Afra jest bardzo wrażliwą i kochającą kobietą. Maluje a jej obraz zachwycają i są doceniane. Nori bardzo kocha swoja żonę. Życie małżonków jest dobre i spokojne. Stanowią szczęśliwą i kochająca się rodzinę.

Niestety wybucha wojna i podczas jednej z eksplozji ginie ich ukochany syn , a Afra traci wzrok. Jest to ogromna tragedia dla nich obojga. Od teraz Nori musi zaopiekować się pogrążoną w żałobie niewidomą żoną. Sam tak bardzo tęskni za ukochanym synem, który często mu się śni.Małżonkowie muszą uciekać z Syrii. Wiedzą, że tutaj czeka ich już tylko śmierć. Początkowo Afra nie chce opuścić domu, jednak przychodzi taki moment, że wie, iż jeśli chce żyć to musi uciekać.
Ruszają do Wielkiej Brytanii, tam gdzie udał się ich kuzyn z rodziną.Nori cierpi na zespół stresu pourazowego, Afra traci wzrok, chociaż z jej oczami wszystko jest dobrze.

Poznajemy tę niezwykłą wędrówkę ku wolności, ku życiu. Podróż przez nieznane im morza i lądy.

To wszystko czego doświadczają podróżując, zmienia ich. Już nic nie będzie takim jak było.
Napotykają na swojej drodze nieuczciwych i chciwych przemytników, widzą druty kolczaste w ośrodkach , gdzie się zatrzymują, doświadczają bezdusznej biurokracji i procedur.
Spotykają też przerażonych ludzi, tak bardzo chcących przeżyć. Czy im się uda i dotrą tam gdzie chcą ?
Wspomnienia mieszają się z teraźniejszością.

Każdy kto przeżył wojnę zapamięta ją do końca swoich dni. Nie zapomni o tym co widział, słyszał i doświadczył. To już pozostanie w głowie na zawsze.
Tak wiele zła niesie wojna, a mimo to wciąż ludzie je prowadzą.

Bardzo tutaj dużo emocji i wzruszeń.
Ból, cierpienie, strach przeplata się z ogromną nadzieją na życie, na lepsze jutro.

Po przeczytaniu pojawiają się pytania : Gdzie kończy się człowieczeństwo ? Do czego jest zdolny posunąć się człowiek , względem drugiego człowieka ?

Cudowna powieść. POLECAM.

 

Tytuł „Pszczelarz z Aleppo”
Autor Christy Lefteri
Tłumaczenie Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo Literackie
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5219/Pszczelarz-z-Aleppo—Christy-Lefteri
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA LITERACKIEGO

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz