recenzja książki

„RZEKA TĘSKNOTY” TOM 3 CYKLU „ZEMSTA I PRZEBACZENIE” JOANNA JAX

To już trzeci tom pięknego, wzruszającego cyklu o największym okrucieństwie jakim jest wojna.
Autorka również tutaj z niesamowitą realnością pokazuje nam życie ludzi w tamtych czasach.
To co ich spotykało i to co działo się w nich samych. Uczucia, emocje jakie nimi targały. Wybory, które musieli dokonywać.
Mamy rok 1943 i wojna ogarnęła już niemal cała Europę.
Dalsze losy naszych bohaterów wciągają, zaskakują i powodują, że chcesz szybko sięgnąć po kolejny tom mimo,że jesteś zła, wściekła na tę jawną niesprawiedliwość.
Nasi bohaterowie walczą każdego dnia o przetrwanie, o życie, ale walczą też o życie innych ludzi.
Czytając tę część zastanawiałam się jak wielu z nas byłoby zdolnych do poświęcenie swego życia, do ogromnego ryzyka jakie niesie z sobą pomoc Żydom czy działania konspiracyjne. Czy byłabym zdolna do pomocy ? O ile walka o swój kraj wydaje się wzniosła, bohaterska i naturalne, to pomoc innym już nie jest tak oczywista.
Wręcz niepojętym jest fakt ogromu zła jakie przyniosła wojna, bo to pokazało do czego zdolny jest człowiek.
Niezrozumiałym jest jak bardzo starano się, aby nie wyszła na jaw prawda o działaniach ludobójstwa przez Hitlerowców, ale też Rosjan.
Z historii i opowieści tych, którzy przeżyli wojenny koszmar wiemy co działo się w obozach pracy, które były przecież obozami śmierci, co działo się w gettach, jak wyglądały uliczne łapanki ale również wiemy co wydarzyło się w Katyniu, Smoleńsku i innych miejscach.
Jak bardzo ludzie rządzący światem nie chcieli przyznać się do ludobójstwa.
Z pełną premedytacja zrzucano winę na Niemców za masowe mordy, które dokonywali Rosjanie.
Dlaczego NIKT NIE CHCIAŁ otworzyć oczu i powiedzieć prawdę ? Tak, to było niewygodne ale było prawdziwe i to się działo naprawdę.
Ten trzeci tom jest bardzo wzruszająca i pełna emocji. Dużo w nim tęsknoty, która mimo wszystko dawała siłę.
W świecie gdzie rządzi zło i każdy może być zdrajcą tak ciężko jest o przyjaźń a tym bardziej miłość. Jak w takim piekle ocalić Miłość ?
Powieść tę czyta się szybko. Autorka ma niesamowicie lekkie pióro, pomimo,że ukazuje brutalny i okrutny świat.
Już mam w ręku tom 4 i zanurzam się w niego.
Tytuł „Rzeka tęsknoty”
Cykl „Zemsta i Przebaczenie” Tom 3
Autor Joanna JAX
Wydawnictwo Videograf
Liczba stron 413
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA VIDEOGRAF

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz