recenzja książki

“SMAK BŁĘKITU” GRZEGORZ SKORUPSKI

To pierwszy tom cyklu “Adam Karski”.
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i uważam, że bardzo udane.
Powieść z gatunku polska sensacja, kryminał, thriller.
Książka świetnie napisana, klimat wciąga od pierwszych linijek i trzyma do ostatniej kropki.
Bardzo plastyczny język i ciekawy styl. Niesamowita łatwość pokazania wykreowanego świata. Czułam, że byłam bardzo blisko dziejących się wydarzeń i mających miejsce sytuacji. Wraz z Karskim zastanawiałam się kto, po co i dlaczego … rozwiązanie zagadki nie było takie oczywiste i proste.
Wszystko dzieje się w miejscowości Gostyń w roku 1911 roku, to prowincja oddalona od Poznania o siedemdziesiąt kilometrów.
To właśnie tutaj trafia Adam Karski – człowiek młody mający zaledwie dwadzieścia dziewięć lat. Jest prokuratorem – mężczyzną wykształconym, oczytanym i znającym doskonale język polski, niemiecki i francuski. Zostaje mu powierzone bardzo odpowiedzialne zadanie, a mianowicie objęcie samodzielnego stanowiska asystenta sądowego. Otrzymuje własny dział z kilkoma podległymi pracownikami.
Ma bardzo ważne i wielkie zadanie do wykonania – opanować organizacyjnie i administracyjnie tego rejonu. Jest prawą ręką sędziego powiatowego. To niewątpliwie awans dla naszego bohatera, chociaż w chwili gdy się o tym dowiaduje uważa, że to przekleństwo.
Poprzednik odszedł z tego świata i trzeba go kimś mądrym zastąpić.
Co czeka Karskiego w nowym miejscu? Z czym będzie musiał się zmierzyć?
Czy faktycznie poprzednik Adama popełnił samobójstwo, czy ktoś mu pomógł przejść na drugą stronę tęczy?
Mamy tu zagadki i tajemnice sprzed lat, morderstwa osób wydawałoby się zupełnie z sobą niepowiązanych.
Dziwne znaki, zapiski i Templariuszy, więc zapewne i skarby.
Warto przeczytać i poznać zakończenie 🙂 POLECAM 🙂
Już za moment zaczynam czytać tom drugi “Dłonie śmierci”.
Tytuł “SMAK BŁĘKITU”
Autor Grzegorz Skorupski
Wydawnictwo OFICYNKA
Liczba stron 332
Egzemplarz recenzencki od Wydawnictwo OFICYNKA
Avatar

Jestem kobietą, matką dwóch nastolatek i opiekunką cudownego labradora zabranego ze schroniska. Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 400 książek. Zawodowo jestem mgr.ekonomii, który po 18 latach pracy w korporacji – banki zupełnie się przekwalifikował. Od 6 lat prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Leave a Reply