Cytaty z książek,  recenzja książki

„ŚNIADANIE Z EINSTEINEM” CHAD ORZEL

Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas.

Literatura popularnonaukowa napisana w sposób prosty i zrozumiały.

Nie nudzi, nie męczy, a zaciekawia i uczy.
Właściwie już sam opis śniadania autora daje nam obraz tematyki.

Te jedenaście rozdziałów plus podsumowanie i podziękowania stanowią swoistą całość.

Każdy rozdział porusza inny temat i krótkie rozważanie na jego temat.

Język i styl jest prosty i bardzo zrozumiały.

Poradnik stanowi świetną pigułkę wiedzy na temat mechaniki kwantowej.
„Słońce wschodzi nad horyzontem i rozpoczyna się nowy dzień. Niedługo po tym rozlega si dźwięki budzika, który zmusza mnie do wstania z łóżka. W korytarzu obok sypialni wciąż jeszcze panuje mrok i tylko lampka kontrolna wykrywacza dymu rzuca na ścianę słabe światło. Schodzę na dół do kuchni i nastawiam wodę na herbatę, upewniając się że element grzewczy kuchenki zaczyna się żarzyć pod czajnikiem, bo już nieraz zdarzyło mi się postawić go na złym palniku. Potem zbieram się do przygotowania śniadania. Ostrożnie otwieram drzwi lodówki, starając się nie podrzucać licznych dzieł sztuki przyczepionych do nich magnesami. Wkładam dwie kromki chleba do tostera, potrząsając nim trochę bo chleb zawsze przykleja się do koszyczka, i czekając , aż się upieką, opieram się o kuchenny blat. Herbata jest wciąż zbyt gorąca, by ją pić, ale rozkoszuję się aromatem pary unoszącej się znad stygnącego kubka i korzystając z wolnej chwili, włączam komputer, by sprawdzić co słychać na świecie. Portale społecznościowe jak zwykle pełne są informacji, które nagromadziły się w ciągu minionej nocy- porannych wiadomości z Europy i Afryki, wieczornych doniesień z Azji i Australii, cyfrowych zdjęć dzieci i kotów wrzucanych przez znajomych na całym świecie…”

Autor bardzo umiejętnie przekonuje nas, że mechanika kwantowa jest obecna z nami każdego dnia, w codzienności każdego dnia.Książkę napisał właśnie po to, aby pokazać kwantowe podstawy naszej codzienności z punktu widzenia zwyczajnej rutyny. Wyjaśnił jak efekty kwantowe wpływają na nasze życie, prześledził też historię ich odkrycia i omówił wskazówki dziki którym fizycy zdołali poznać to niezwykłe oblicze naszej rzeczywistości. Chciał przedstawić naszą codzienność w naszym, fascynującym świetle. przedstawiając wszystkie cudowne i zdumiewające rzeczy, jakie można dostrzec nawet w najzwyczajniejszych czynnościach , nad którymi zwyczajnie nawet się nie zastanawiamy. Fizyka kwantowa jest jednym z największych osiągnięć intelektualnych naszej cywilizacji i wciąż podsuwa wiele idei, które poszerzają nasze horyzonty i pobudzają wyobraźnię. Jest też jedną z tych dziedzin nauki, które są nieustannie obecne w naszym codziennym życiu – musimy tylko wiedzieć, gdzie patrzeć.

Świetna lektura, nie tylko dla wielbicieli teorii Einsteina.

Dużo ciekawostek i mało znanych faktów.

 

Tytuł ” Śniadanie z Einsteinem”

Autor Chad Orzel

Tłumaczenie Ewa Łokos, Bogumił Bieniak

Liczba stron 344

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,77689
Egzemplarz recenzencki od WYDAWCICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz