recenzja książki

„SPOD KOZETKI” GARY W.SMALL ,GIGI VORGAN

O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach.
Przedstawiam Wam rewelacyjnie napisana książkę, która ukazuje bardzo dziwne przypadki z jakimi musiał się zmierzyć pewien psychiatra. Tym psychiatrą jest sam autor Gary Small.
Wybrał on kilka najdziwniejszych przypadków w swojej ponad trzydziestoletniej pracy z pacjentami z różnymi zaburzeniami i je opisał.Mamy tutaj historie zabawne i tragiczne, dające do myślenia. i utwierdzające nas w przekonaniu jak bardzo niesamowitym organem naszego ciała jest nasz mózg.
Właściwie wszystko jest w naszej głowie – wszelkie myśli , problemy, choroby. Jak wiele zależy od tego co myślimy.
Obserwujemy też jak zmieniał się sam autor – jego podejście do pacjenta i kompetencja.
Jak z dwudziestosiedmioletnia młodego mężczyzny, który właśnie skończył studia medyczne i roczny staż w przychodni internistycznej doszedł do wybitnego psychiatry zajmującego się dziwnymi, trudnymi i nietypowymi przypadkami.
Sporo tutaj elementów autobiografii zawodowej. To połączenie okazało się udane i ciekawe.

Podoba mi się ta duża doza dystansu do siebie, autoironia i zawsze szacunek do pacjenta.
Jest oczywistym, że Gary Small jest i był odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.
Ogromne oddanie pacjentom, zaangażowanie w rozwiązanie problemu i fascynacja psychiatrią jest wyczuwalna w każdej przedstawionej historii.

Książka napisana jest bardzo rzetelnym językiem, czuć wysokie kompetencje i doświadczenie autora.
Znajomość poruszanych tematów jest imponująca, pomimo faktu, że przypadki te były niezwykle nietypowe.
Dużym plusem książki jest to, że nie ma tu fikcji, te wszystkie historie miały miejsce i ci pacjenci byli naprawdę.
Świetny pomysł na książkę, przemyślana strategia, ciekawy język i styl. Czyta się dobrze, szybko, lekko i z dużym zainteresowaniem.

Jest skupienie się na problemach, ich przyczynach i rozwiązaniach.

I tak poznamy historię kobiety mającej chroniczne stany lękowe ; inną kobietę, która bardzo chce zostać aktorką pomimo, że jej matka jest temu bardzo przeciwna; Często popada w psychozę i ma cukrzycę. Mamy też mężczyznę, który nie wiedzieć czemu bardzo chce pozbyć się swojej lewej ręki czy masową histerię dzieci w szkole.
Jest też kobieta bardzo pragnąca zajść w ciążę czy taka u której stwierdzono chorobę afektywną dwubiegunową. Osobnym przypadkiem jest mężczyzna sądzący, że ojciec zabrał mu wolną wolę i musi spełnić jego oczekiwania – stać się najlepszą wersją jego zmarłego brata.Mężczyzna zapada na histeryczną ślepotę.
Jest tu jeszcze kilka bardzo interesujących przypadków – przeczytajcie.

Tytuł „Spod kozetki”
Autor Gary W. Small, Gigi Vorgan
Tłumaczenie Aga Zano
Liczba stron 384
Wydawnictwo Marginesy

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133262/spod-kozetki

Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA MARGINESY

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz