Cytaty z książek,  recenzja książki

STEPHEN HAWKING OPOWIEŚĆ O PRZYJAŹNI I FIZYCE LEONARD MLODINOW

Bardzo rzetelnie napisana książka popularnonaukowa.
Jest to biografia, autobiografia, pamiętnik o Stephenie Hawkingu. Cudowny zbiór wspomnień o niewątpliwie jednym z największych geniuszy naszych czasów.
Poznajemy Stephena z innej perspektywy – nie tylko jako fizyka, naukowca i twórcę bardzo nowatorskich rozwiązań, innowacyjnych myśli, ale jako zwykłego człowieka.
Miał ogromny dystans do siebie, był prawdomówny i zawsze szczery. Żartował z siebie i kochał życie nade wszystko. Człowiek uparty i pełen pasji. Niezwykła osobowość.
Dowiadujemy się jak bardzo był przenikliwym naukowcem ale i bardzo oddanym przyjacielem. Jego walka z chorobą (stwardnienie zanikowe boczne) jest przykładem ogromnej i pięknej walki do samego końca.
Jego ponadprzeciętna inteligencja oraz bezwładne ciało współdziałało bardzo długo. Umiejętność podróżowania w światach nieznanych i czerpanie z życia ile się da jest godne pozazdroszczenia.

To niejako hołd złożony Przyjacielowi, który już odszedł, lecz zostawił po sobie ogromną wiedzę, teorie poparte latami doświadczeń i badań i spostrzeżenia nad którymi pracują następni fizycy i naukowcy.

Autor jest fizykiem i naukowcem, tworzy gry komputerowe, a do tego pisze scenariusze do seriali np. „Star Trek”; „Macgyver”.
Jest więc to książka napisana o fizyku przez fizyka. Absolutnie nie wpływa to na przedstawienie nam wielu ważnych odkryć w sposób zawiły i trudny. Owszem, czytamy o rzeczach bardzo skomplikowany i innowacyjnych, jednak forma, język i styl jest bardzo przystępny. Autor wykazał się niezwykła wnikliwością, zmysłem obserwacji i poczuciem humoru. To wpływa na fakt, iż te trzysta stron czyta się dobrze i z ogromnym zainteresowaniem.
Przytaczane przykłady, anegdoty ze spotkań z Stephenem ukazują nam postać geniusza, jak człowieka niezwykle otwartego, słuchającego i wesołego. Czerpiącego radość z każdego dnia.
„Czuć”, że Panowie się doskonale rozumieli i lubili po prostu. Ich ponad dwudziestoletnie przyjaźń była prawdziwa.

Zachęcam Was do przeczytania tej lektury, nawet jeśli nie interesuje Cię teoria względności, czarne dziury czy wiedza o wszechświecie.
Na stronach tej książki poznasz świetnego, dobrego i niezwykle mądrego człowieka. WARTO 🙂

Cytat :
” Stephen wierzył, że śmierć to koniec wszystkiego.
My, ludzie, wznosimy budowle, tworzymy teorie i płodzimy potomstwo, które rzeka czasu niesie potem dalej.
Ale sami w pewnym momencie przestajemy w tym uczestniczyć”.

Tytuł „Stephen Hawking. Opowieść o przyjaźni i fizyce”
Autor Leonard Mlodinow
Tłumaczenie Marek Krośniak
Liczba stron 300
Wydawnictwo Zysk i S-ka
https://sklep.zysk.com.pl/stephen-hawking-opowiesc-o-przyjazni-i-fizyce.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz