recenzja książki

„ŚWIAT WEDŁUG PSZCZÓŁ” SARAH HAMBRO

Niezwykle fascynująca historia dzięki której dowiemy się co zawdzięczamy pszczołom.
Jasne, że miód, ale czy tylko ? Ten malutki owad, tak bardzo dużo nam daje.
Poznamy jakie panują zasady w ulu i dowiemy się jak bardzo intensywne, aczkolwiek niezwykle krótkie jest życie pszczoły.
To że rządzi Królowa wiemy, matriarchat całkowity.
Autorka jest norweską dziennikarką i zafascynowana opowieściami pary pszczelarzy zdecydowała się napisać książkę o tych niesamowitych owadach.
Będzie trochę filozofii, historii, kultury oraz sporo fascynujących faktów i anegdot.
Świetna lektura dla każdego kto chciałby wiedzieć coś więcej.
Mnie najbardziej zaciekawił rozdział dotyczący trzeciego rodzaju pszczół.
Są większe niż robotnice, ale mniejsze od królowej. To trutnie- samce ula. Jako jedyne samce w ulu mają tylko jeden cel, a mianowicie – rozmnożyć się i umrzeć.
Dowiemy się jak przedziwna rolę odgrywają trutnie,
Całość podzielona jest na szesnaście rozdziałów i po kolei mamy :
Krótkie życie pszczół, Królewska egzystencja, Przedziwna rola trutni, Tajemnicza pszczoła- błądzenie w ciemności, Miasta z wosku – architektura pszczół, Pszczoły i ewolucja, Smak miodu – miód jako produkt spożywcy, Polowanie na miód, Jak oswoić pszczoły, Od łupieżu do grzybicy stóp – miód jako lek, Boska pszczoła, Pszczoła polityczna -owad wyznaczający trendy, Świadoma pszczoła, Pszczoły niewidzialnego – pszczoła w sztuce, Cisza nadchodzi – pszczoły w niebezpieczeństwie, Nigdy nie obiecywałem ci ogrodu pełnego róż – miejskie pszczelarstwo i uprawa dla zapylaczy
Jest oczywiście przedmowa, posłowie i podziękowania oraz wykaz źródeł.
Wszystko napisane w sposób zrozumiały. Prosty język i styl powoduje, że lekturę czyta się niezwykle szybko, lekko i z zaciekawieniem.
Tytuł „Świat według pszczół”
Autor Sarah Hambro
Tłumaczenie Joanna Barbara Bernat
Liczba stron 208
Wydawnictwo MOVA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz