recenzja książki

ŚWIĄTECZNE TAJEMNICE” OTTO PENZLER

Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne.
Świetna antologia kryminalnych opowiadań.
Pan Otto Penzler, który wybrał prezentowane historie oraz je opracował spisał się bardzo dobrze.
Całość podzielona jest na pięć kategorii :
Tradycyjne opowiadania świąteczne, Zabawne opowiadania świąteczne, Świąteczne opowiadania o Sherlocku Holmesie, Sensacyjne opowiadania świąteczne i Niesamowite opowiadania świąteczne.

Mamy więc zaskakujące i mrożące krew w żyłach opowiadania pełne niesamowitych zagadek i oczywiście trupów.
Niebanalne pomysły, ciekawe fabuły bardzo dopracowane, rzeczywiści bohaterowie z tym wszystkim co takie nasze, ludzkie.
Zaskakujące zwroty akcji i nieprzewidziane zakończenia.
Tak, lekturę tę czyta się lekko i błyskawicznie. Każde opowiadanie porywa nas z zupełnie inną rzeczywistość , inny świat, w którym dzieje się tak wiele.
Po kolei więc poznamy opowiadania autorów : Catherine Aird, Robert Barnard, Agatha Christie, Max Allan Collins, Joseph Commings, Arthur Conan Doyle, Edmund Cox, Colin Dexter, Pat Frank, Ron Goulart, Thomas Hardy, Edward D. Hoch, Fergus Hume, Andrew Klavan, Gillian Linscott, Peter Lovesey, John D. MacDonald, Susan Moody, Meredith Nicholson, Norvell Page, Ellis Peters, Ellery Queen, S.C.Roberts, Mary Roberts Rinehart, Damon Runyon, Peter Tood, Donald E.Westlake.
Przyznam, część nazwisk znałam i należą one do klasyki gatunku, jednak niektóre były mi zupełnie obce. I właśnie te nazwiska, których nie znałam bardzo mnie zaciekawiły i chciałam koniecznie zapoznać się z piórem danej osoby.

Tak wielu autorów gwarantuje ogromną różnorodność i pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Owszem, każdy autor reprezentuje swój język, styl i klimat. Jest jednak coś wspólnego – zagadka, intryga i dochodzenie prawdy
Jest niesamowicie klimatycznie, intrygująco i ciekawie.
Pośród tych dwudziestu ośmiu opowiadań najbardziej spodobało mi się te tradycyjne, klasyczne opowiadania np. Agaty Christie pt. „Przygody świątecznego puddingu” z mega zaskakującym rozwiązaniem Herkulesa Poirota, oraz opowiadanie autorstwa Ellery Queen pt. „Przygody lalki delfina”. Niezwykle wciągnęły i zaintrygowały.
Świetnie, że przedstawione historie rozproszone są w tak wielu przestrzeniach czasowych i tak różnych tłach obyczajowo- historycznych.
Idealna lektura na zimowe wieczory 🙂

Tytuł „Świąteczne tajemnice”

Autor Penzler Otto i inni
Tłumaczenie Tomasz Bieroń, Janusz Ochab

Liczba stron 712

Wydawnictwo Zysk i S-ka

https://sklep.zysk.com.pl/swiateczne-tajemnice.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz