recenzja książki

„TELEFONISTKA Z ULICY PRÓŻNEJ” WERONIKA WIERZCHOWSKA

Bardzo byłam ciekawa tej powieści, ponieważ przeczytałam trzy poprzednie i muszę to przyznać wprost – pióro autorki mnie oczarowało.
„Po nowe życie”, „Nadchodzą czasy nowe” i „Nie spadłam z nieba” to były trzy zupełnie inne powieści, z innymi historiami i bohaterami, jednak łączy jest fakt, że zostały świetnie napisane i są bardzo klimatyczne.
Od razu na wstępnie napiszę, że do tego grona dołącza „Telefonistka z …”.
Niebanalna historia, bardzo ciekawy pomysł na powieść, przemyślana i dopracowana fabuła.
Mega intryga, ciągła akcja i niesamowite jej zwroty. Gdy już sądziłam, że wiem kto i co, okazywało się, że się myliłam.
Niezwykle plastyczny język oraz styl, dzięki któremu mogłam przenieść się w wykreowany świat z niebywała łatwością.
Razem z naszą bohaterką widziałam, słyszałam i czułam to co ona.
Realistyczni bohaterowie z tym wszystkim co nasze, lidzkie.
Warszawa i wieku dziewiętnasty, rok 1899. Świat czeka wiele przemian politycznych, społecznych i technologicznych. Mamy też niezwykle intrygujący wątek kryminalny.
Nasza główna bohaterka to Hania – jest młoda, niezwykle odważna i bystra.
Kobieta pracuje w centrali jako telefonistka i praca ta na samym początku była dla niej wyzwaniem i powodem do dumy. W tamtych czasach niezależna kobieta to rzadkość.
Szara myszka mająca „telefoniczną urodę” jest zadowolona, że zarabia na siebie. Jednak po pewnym czasie praca ta staje się nudna i nie daje jej już satysfakcji. Każdy dzień taki sam i nic ciekawego się nie dzieje.
Jednak pewnego dnia z czystej ciekawości i nudów Hania łamie najważniejszą zasadę w pracy i podsłuchuje jedną rozmowę telefoniczną.
Od teraz nic już nie będzie takie samo.
Jak dobrze, że Hania ma swoje przyjaciółki na które zawsze może liczyć. Teraz razem będą mogły iść za tropem i spróbować rozwiązać niezwykle niebezpieczną zagadkę.
Co się wydarzy  ? Ja już wiem i zachęcam Was do poznania tej historii.
Autorka w niezwykle naturalny i realistyczny sposób pokazała nam jak wyglądało życie w tamtym czasie. Nierówności społeczne, życie ponad stan bogaczy i życie w biedzie i ciężkiej pracy robotników.
Przy tej lekturze nie będzie się nudzić, jestem pewna, że historia wciągnie Was ogromnie.
Poczucie humoru i cięte riposty powodują uśmiech i zachwyt.
Tytuł „Telefonistka z ulicy Próżnej”
Autor Weronika Wierzchowska
Liczba stron 304
Wydawnictwo Szara Godzina
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA SZARA GODZINA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz