recenzja książki

„TESTAMENT DARWINA” EMILIA NOWAK

Jest to już szósta powieść autorki, jednak moje pierwsze z Nią spotkanie.
Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, otrzymałam fantastykę z elementami thrillera.
Zapowiadało się cudownie :
„Człowiek nie cofnie się przed niczym, aby zawładnąć światem…

Gdy w XIX wieku młody, obiecujący naukowiec Karol Darwin wyrusza w wieloletnią podróż na pokładzie okrętu Beagle, zupełnie nie spodziewa się rezultatów tejże wyprawy. Zapewnią mu one sławę, ale sprawią jednocześnie, że do końca życia znany biolog będzie borykał się z ciężarem prawdy, którą dane mu było poznać. Skrzętnie skrywane zapiski na temat jego szokującego odkrycia po latach trafiają w ręce Adolfa Hitlera, dla którego liczy się tylko jeden cel – stworzenie nowej rasy ludzkiej, która pomoże mu zawładnąć światem. Podczas okrutnych eksperymentów giną miliony ludzi, jednak szalona misja Hitlera kończy się fiaskiem. Wiele lat później echa tych wydarzeń powrócą w historii Cariny, studentki z Portugalii, która podczas badań naukowych na Wyspach Zielonego Przylądka wpadnie na trop zatajonych niegdyś przez Darwina rewelacji. Rozpoczyna się walka o ujawnienie Prawdy … „.

Świetny pomysł na książkę, jednak za dużo tutaj wszystkiego. Za dużo zbędnych wątków i informacji.
Jakby autorka nie do końca wiedziała o czym chce pisać i pisze o wszystkim, o czymkolwiek.
Powoduje to chaos i moje zagubienie, o co tutaj chodzi ? Wychwyciłam, że w opisach sytuacji czy zdarzeń sprzed lat ukazywane są rzeczy w sposób w jaki nie były wtedy postrzegane. Słownictwo jest ówczesne, wtedy tak nie myślano i nie mówiono. Przyznam, że denerwuje mnie takie nieprzygotowanie się z czasów, które się opisuje i przedstawia.
Prosty i czytelny język oraz styl powodował, że powieść tę czytało się lekko, szybko, jednak czegoś tutaj brakowało.
Darwin dokonuje niesamowitego odkrycia, z którym nie może się podzielić z innymi. Ukrywa swoje odkrycia, jednak skrupulatnie je spisuje.
Niestety jego zapiski trafiają w nieodpowiednie ręce i tutaj wszystko się zaczyna.
Będzie trochę mitologii, biologii, faktów z historii, będzie teoria Darwina i będzie Adolf Hitler.
Będzie też tajemnicze morderstwo, śledztwo, wyprawa naukowa studentów czy tajne projekty rządu USA.
Dużo wątków, zupełnie niepotrzebnie.

 

Tytuł „Testament Darwina”

Autor Emilia Nowak

Liczba stron 508
Wydawnictwo Novae Res

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=testament_darwina,druk

Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA NOVAE RES

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz