recenzja książki

„TKLIWOŚĆ” JAGODA GRUDZIEŃ

Bardzo ciekawa i ważna polska literatura faktu.

Sądziłam, że jest to debiut literacki autorki, jednak jest to druga Jej książka.
Bardzo byłam ciekawa tej lektury, ponieważ porusza niezwykle trudny temat, który raczej jest omijany w literaturze.

STAROŚĆ – każdego z nas ona czeka i nikt przed nią nie ucieknie. Tak jak śmierć – dopadnie każdego z nas. Jednak dość długo o niej nie myślimy, a może warto ?Dałoby to nam stanowczo większe zrozumienie, tolerancję na osoby w starszym wieku. Ich samotność, zapominalstwo i bezradność wobec zmian jakim zachodzą zarówno ich ciała jak i umysły.

Wiadomo, że życie zatacza koło i tak jak urodziliśmy się nieporadni i zależni od innych, tak samo się zmieniamy, gdy się starzejemy. Też stajemy się nieporadni  i niestety też zależni od innych, ich pomocy, ich serca i ich empatii.

Nasza główna bohaterka to młoda kobieta o imieniu Berry. Jest Polką, która emigrowała do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Tak zatrudniła się w agencji zajmującej się opieką nad osobami starszymi. I właśnie dzięki poznaniu codzienności Berry możemy poznać osoby stare, którymi się opiekuje. Osoby te mają około dziewięćdziesiąt lat i są całkowicie zależne od innych. Ich ciało odmawia posłuszeństwa, ich mózg zapomina i cofa się. Stają się dziecinni i bezbronni jak małe dzieci. Jednak Oni potrzebują teraz jak nigdy wcześniej drugiego człowieka.
Berry lubi swoją pracę i angażuje się w nią. Jej pacjenci stają się jej przyjaciółmi. Ma czas na rozmowę z nimi, wysłuchanie ich i dobre słowo. Niby nic wielkiego, a tak wiele.

To nie będzie lektura lekka, łatwa i przyjemna.

Autorka wykazała się niezwykłą do bólu szczerością i ogromną wrażliwością ukazując nam starość każdego dnia.Jej słowa i opisane sytuacje są prawdziwe, realne i tak bardzo ludzkie.

Jest to piękna lektura o przemijaniu.

Ujęła mnie cudowna, minimalistyczna grafika na okładce książki.

Szczerze POLECAM ją przeczytać. Jej treść na długo zostanie w Waszej głowie i może w Waszym sercu.

 

Tytuł „Tkliwość”

Autor Jagoda Grudzień

Liczba stron 216

Wydawnictwo Novae Res

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=tkliwosc,druk

Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA NOVAE RES

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz