Cytaty z książek,  recenzja książki

„VIRGA” KLAUDIUSZ SZYMAŃCZAK

Jest to drugi tom cyklu „John Slade i Robert Laurentowicz”.
Pierwszy tom cyklu nosi tytuł „Mroczny świt”. Bardzo mi się podobał – rewelacyjna fabuła, piękny styl i mroczny klimat.
Ta część porwała mnie jeszcze bardziej, ale od początku …
Genialny pomysł i bardzo dopracowana fabuła, świetna intryga. Świetny język i styl.
Powieść wciąga w swój świat od pierwszych linijek i trzyma w napięciu i niepewności do końca.
Cały czas nie opuszcza nas nastrój niepokoju i przeświadczenie, że jeszcze coś złego się stanie.
Bardzo realistyczne i niesamowicie intrygujące postacie, ich świat i to co w nich samych.
Autor bardzo umiejętnie wprowadził nas w wykreowany świat obnażając to co ludzkie.
Widzimy, słyszymy i czujemy to co nasi bohaterowie.
Niebanalne zakończenie, którego się nie spodziewałam. Cudownie 🙂
Główna para naszych bohaterów, to znani nam już z pierwszego tomu agent o polskich korzeniach John Slade i nadkomisarz Robert Laurentowicz.
Tym razem panowie będą mieli do rozwiązania nietypową zagadkę.
W Panna Maria Teksasie znajduje się najstarsza w Stanach Zjednoczonych polska osada, założona przez emigrantów przybyłych ze Śląska.
Jest to bardzo hermetycznie zamknięta społeczność, gdzie każdy zna każdego i nie lubi się obcych.
To właśnie tutaj dochodzi do niebywałych zdarzeń – następuje seria samobójstw, które popełniają dzieci. Dlaczego troje dzieci mających dwanaście i czternaście lat postanowiła odebrać sobie życie ?
Co takiego wydarzyło się w ich życiu, że podjęli tak desperacką decyzję ? Gdzie byli wtedy rodzice ? A może ktoś ich do tego namówił ?
Wszystko wydaje się jeszcze bardziej niepokojące i tajemnicze, ponieważ dzieje się w krótkim odstępie czasowym i są to dzieci dopiero co przybyłych Polaków, którzy postanowili zacząć swoje życie na nowo w nowym miejscu.
Slade przyjeżdża na miejsce, gdzie doszło do tych okropnych wydarzeń, a Laurentowicz pomaga w śledztwie badając ślady w Warszawie.
Do wyjaśnienie całej sytuacji zostaje oddelegowany również zastępca konsula, który przyjeżdża do Panna Maria.
Społeczność jest wstrząśnięta wydarzeniami, lecz mimo to mało kto chce rozmawiać o tej sytuacji.
Na jaw wychodzą układy polityczne, brudne interesy i bardzo skrywane tajemnice z przeszłości.
Zapraszam do lektury – emocje gwarantowane.
Powieść ukazuje bardzo wyraźnie naszą rzeczywistość : wartość pieniądza, brak czasu dla najbliższych,  zaślepienie religijne i liczenie się z tym co powiedzą inni.
Rezultatem tego są zagubione dzieci, które nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach i o tym co je martwi. Szukają odpowiedzi na własną rękę, lecz to często prowadzi w złe towarzystwo lub pogłębia nastrój niezrozumienia, odrzucenia, samotności a w rezultacie depresji.
Brak poczucia miłości, akceptacji wpływa na każdego, a co dopiero na dziecko – młodego człowieka, który dopiero poznaje swoją tożsamość, poznaje siebie.
Czym jest tytułowa Virga dowiecie się czytając tę rewelacyjną powieść 🙂
Idealna lektura na listopadowy wieczór.
To będzie dobry czas z dobrą książką w rękach.
Czekam za kolejną powieścią autora 🙂
Ważny cytat :
„Z lasu dziecko czasem da radę uciec, jak pokazuje historia Jasia i Małgosi. Ale wy je zostawiliście w o wiele gorszym miejscu niż ciemny las pełen wilków. Zostawiliście je w stanie depresji i beznadziei. Na pożarcie demonom, które mnożyły się w ich głowach, bo wasze dzieci nie miały z kim porozmawiać. Zamiast im zapewnić profesjonalną pomoc, zabrać do psychologa, wymyśliliście jakieś głupoty o wyjeździe, zmianie otoczenia, modlitwach czy diabli wiedzą czym jeszcze. Nawet ksiądz wam powie, że depresję albo lęki, podobnie jak złamaną nogę, leczy lekarz, a nie ksiądz. Mamy dwudziesty pierwszy wiek! A wiecie, dlaczego tak się uparłem, żeby pociągnąć was do odpowiedzialności? – spytał Slade, ale nikt mu nie odpowiedział. – Bo jesteście wykształconymi ludźmi. Od takich jak wy powinno się wymagać więcej”.
Tytuł „Virga”
Cykl „John Slade i Robert Laurentowicz” , tom 2
Autor Klaudiusz Szymańczak
Liczba stron 344
Wydawnictwo Literackie
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA LITERACKIEGO

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz