Cytaty z książek,  recenzja książki

„WIĘCEJ NIŻ SIOSTRY” MARIOLA ZACZYŃSKA

To moje pierwsze spotkanie z piórem autorki.

Zupełnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, więc czekałam na zaskoczenie.
Bardzo chciałam przeczytać tę powieść ze względu na temat główny, a mianowicie „Syndrom nieobecnego ojca”.
To temat niezwykle ważny, bardzo trudny i raczej rzadko poruszany w literaturze polskiej.

Jestem zaskoczona intrygującą i niezwykle mądrą historią, przemyślaną i dopracowaną fabułą . Język i styl powoduje, że książkę czyta się błyskawicznie. Ja musiałam przeczytać w jeden wieczór, no musiałam 🙂

Wyjątkowa lekkość pióra i plastyczność języka sprawiła, że już od pierwszych linijek wskoczyłam w przedstawiona historię. Razem z naszymi bohaterkami przeżywałam to wszystko co się działo w ich życiu. Widziałam, słyszałam i czułam to co one. To było niezwykłe doświadczenie.
Bardzo lubię jak w powieści mieszają się czasy i daną historię poznajemy na kilku płaszczyznach czasowych. Tutaj mieliśmy kiedyś i dziś.

Wszystkie przedstawione wydarzenia mieszają się tworząc świetną całość.

Zakończenia nie przewidziała i mnie zaskoczyło, to dobrze.

Nasze główne bohaterki to dwie przyjaciółki : Bibi czyli Benita oraz Roma. Spędzały razem wiele czasu, gdy mieszkały w domu rodzinnym w Siedlcach.

Bibi jest znaną dziennikarką i pracuje w telewizji. Po kilka latach postanawia wrócić do rodzinnego miasta i zacząć wszystko od nowa.
Jest młoda, ambitna, ładna, śmiała i ma w sobie dużo radości życia oraz optymizmu. Potrafi o siebie walczyć, przebojowa  i pewna siebie.
Nie wierzy w miłość i nie chce się z nikim związać na dłużej. Ma wielu znajomych i dobrze się czuje w dużej grupie.

Roma jest znaną i cenioną ratowniczką, pracuje z psem tropiącym Bruder, co budzi dodatkowy podziw i uznanie. Ostatnio przebywa w Chile i właśnie żegna się z ludźmi, których wyszkoliła w Bahrajnie.
Wraca z ekipą do kraju, do domu. Jest młoda, zamknięta w sobie i nieufna. Stroni od ludzi i woli być sama. Poświęciła się pomaganiu innym i z tego czerpie radość. Jest nastawiona na innych, empatyczna i bardzo wrażliwa.

Te dwie kobiety są diametralnie różne, mają inne charaktery, temperamenty, zainteresowania i potrzeby.
Mimo to poąłczyła je prawdziwa przyjaźń , która powinna przetrwać wszystko. Czy tak będzie ?

Jest coś bardzo ważnego co je łączy – obie wychowane były bez ojców i obie za nim tęsknią.

Nie potrafią odgadnąć intencji mężczyzn, z którymi się spotykają. Jedna korzysta z życia i ma bardzo luźny stosunek do relacji męsko – damskich.

Druga cieszy się, że ktoś się nią zainteresował i zrobi wiele, aby ten ktoś z nią był. Kobiety są gotowe na wiele ustępstw, aby poczuć, że są ważne i kochane. Samotność, niskie poczucie wartości rekompensują sobie w sposób jaki potrafią. Starają się pokazać, że są godne zaufania i szacunku.

Powieść jasno ukazuje jakie szkody w życiu kobiet wywiera brak ojca. Dorastając jak bardzo czują się zagubione i jak bardzo pragną być kochane.
Szukają potwierdzenia swojej wartości u mężczyzn. Oceniają się przez pryzmat tego jak oni je traktują. Niestety bardzo często wybierają nieodpowiednich mężczyzn.Pustka po ojcu, brak jego pochwał i okazywania miłości w najdrobniejszych gestach, słowach wywiera ogromne piętno na całe życie kobiety.
Ta historia mogła się wydarzyć, jest bardzo wiarygodna i realistyczna.
W dzisiejszych czasach, gdzie jest tak wielka skala rozwodów a dzieci mieszkają z matką a ojca widzą dwa razy w miesiącu przeraża.
Oczywiście są dzieci, które w ogóle nie widują swego ojca, bo ten tajemniczo zniknąć lub założył nową rodzinę.
Polecam – to niezmiernie fascynująca lektura. Ważna i potrzebna.

Cytat :

„Syndrom nieobecnego ojca. Ile kobiet zmaga się z nim w dorosłym wieku ?
Wiele. A będzie ich coraz więcej. Bo takie czasy …Ta książka jest dla nas, córeczek tatusia, którego zabrakło … ”

” Syndrom nieobecnego ojca może mieć bardzo przykre konsekwencje w życiu kobiety …
Ile tych silnych kobiet natychmiast angażuje się tylko dlatego, że mężczyzna okazał im choć odrobinę zainteresowania ?Córka nieobecnego ojca może pójść na koniec świata za pierwszym lepszym facetem, który pogłaszcze ją po głowie. Takie kobiety podświadomie uważają, że na uczucie muszą zasłużyć. Córka nieobecnego ojca będzie rozpaczliwie tęsknić za bliskością i czułością, której nie otrzymała od niego. I to trwa przez całe życie !
Tak ! Ona przez całe życie będzie udowadniać, że jest grzeczną dziewczynką, zasługującą na miłość dziewczyńską.

 

Tytuł „Więcej niż siostry”

Autor Mariola Zaczyńska

Liczba stron 576

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,77808
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz