recenzja książki

„WILLA DZIEWCZYNA Z LASU” ROBERT BEATTY

Już za kilka dni, dokładnie 10 LUTEGO będzie miała swoją PREMIERĘ ta oto, cudowna powieść.

Powieść zaliczona została do literatury młodzieżowej, jednak bez problemu może ją przeczytać każdy.
Świetny pomysł, fabuła dopracowana i niezwykle intrygująca.

Cudowny i piękny język oraz styl. Wyjątkowa plastyczność słowa, które w tak bardzo naturalny i jednocześnie magiczny sposób ukazuje nam świat naszej bohaterki. Dałam się wciągnąć w ten świat już od pierwszych linijek powieści i razem z bohaterką przezywałam to co ona. Byłam jej oczami, uszami, nosem i myślami. Czułam to co ona i nie zawsze było to miłe.

Przyznam, że było to świetne przeżycie, pełne niewiarygodnych doznań.
Powieść trzyma w napięciu od początku do końca. Zakończenie zaskakuje i daje nadzieję.

Poznajemy historię dziewczynki o imieniu Willa.
Ma ona magiczne moce, potrafi porozumiewać się z roślinami i zwierzętami. Słyszy ich myśli i potrafi z nimi rozmawiać. Troszczy się o swoje otoczenie i zawsze, gdy tylko może pomaga schwytanym w lesie zwierzętom czy przekazuje informację o zastawionych pułapkach. Willa ma dwanaście lat i jest sierotą. Jej rodzice zginęli i wychowuje ją babcia. Żyje w lesie i właściwie to on staje się jej domem. Pochodzi z klanu leśnych ludzi.

Jest jutką, czyli małoletnią złodziejką, która została nauczona kraść dla swego plemienia Feiran. Musi być bezwzględnie posłuszna swojemu padanowi i oddawać mu wszelkie łupy.
Nie ma „ja”, zawsze jest „my”. Nie ważne jest co kto myśli, bo zasady określa padan. Willa od najmłodszych lat słyszała o światłolubach i złych białych osadnikach, którzy są okrutni, bezwzględni i zabijają.
Gdy dziewczynka obrabia dom jednego z nich zostaje zraniona. Ten zły człowiek okazuje jej jednak troskę i chce jej pomóc. Powoduje to, że dziewczynka jest bardzo ciekawa tego jak żyje światłolub. Obserwuje go i przygląda się mu.
Pewnego dnia Willa przeciwstawia się swemu padanowi i trafia do więzienia, gdzie widzi uwięzione ludzkie dzieci. Jest to dla niej ogromny szok.

Odkrywa też, że to o czym mówi padan nie jest prawdą. Z czasem on sam okaże się kimś innym niż wszyscy sądzili.

Jak potoczą się dalej losy naszej Willi ?

Przeczytajcie, a dowiecie się. Ja już wiem i zapewniam WAS , że będzie to cudowna podróż w nieznany i magiczny świat.

Autor poruszył tutaj ważne zagadnienia : przyjaźń, rodzina, smutek, śmierć.

Jest i ważne przesłanie dotyczące nas i tego co robimy z otaczającą nas przyrodą. Ta historia otwiera oczy ukazując nam jak bardzo działanie człowieka wpływa i zaburza naturalność w ekosystemie. Wycinka drzew starych i zdrowych tylko po to, aby postawić tam jakiś budynek, który będzie generował dla kogoś korzyści materialne.

Zapominamy, że bez drzew nie ma życia, bez zwierząt i roślin nie ma lasu. To wszystko jest z sobą połączone i tworzy nierozerwalną jedność.

Matka natura sprytnie to wszystko wymyśliła, jednak człowiek jest tak zachłanny, że bez wahania niszczy to czego brak odbije się na nim samym za jakiś czas.

Genialna lektura, którą BARDZO POLECAM :)Tak mało jest, tak wartościowych książek, które w niezwykle magiczny sposób mówią nam o tym co jest ważne.

 

Tytuł „Willa dziewczyna z lasu”

Cykl „Willa”, tom 1

Autor Robert Beatty

Tłumaczenie Łukasz Małecki

Liczba stron 392

Wydawnictwo Literackie

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5346/Willa-dziewczyna-z-lasu—Robert-Beatty
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA LITERACKIEGO

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz