
„WITAJCIE W ZAKLĘTEJ KRAINIE” JACEK PIEKARA
Jeśli tak jak ja kojarzycie Jacka Piekarę głównie jako autora brutalnego i cynicznego Mordimera Madderdina, to jestem pewna, że ta książka Was zaskoczy – i to bardzo pozytywnie.
Witajcie w Zaklętej Krainie to prawdziwa podróż w czasie do początków polskiej fantastyki, a zarazem wgląd w to, jak zaczynał jeden z najważniejszych pisarzy gatunku.
Na kartach tej antologii znajdziemy zarówno pierwszą współczesną polską powieść fantasy – „Imperium. Smoki Haldoru” (z 1986 roku) – jak i jej kontynuację. To teksty, które ukazują Piekarę jako autora ambitnego, poszukującego swojego stylu i jednocześnie odważnie sięgającego po wzorce z zachodniej fantasy. Prócz tego, zbiór zawiera szereg opowiadań publikowanych w kultowych magazynach takich jak Fantastyka czy Problemy, a także w antologiach i starszych zbiorach autorskich. Na uwagę zasługuje również unikalna powieść o Conanie Barbarzyńcy, jedyna tego typu napisana przez polskiego autora – co samo w sobie czyni ten tom białym krukiem na rynku wydawniczym.
„Imperium. Smoki Haldoru” – uznawaną za pierwszą współczesną polską powieść fantasy, jej kontynuację, a także kilkanaście opowiadań, pierwotnie pojawiały się w czasopismach takich jak Fantastyka czy Problemy.
Co ciekawe, choć część tekstów ma już ponad trzy dekady, nadal czyta się je z przyjemnością. Widać w nich młodzieńczą energię, fascynację Tolkienem, Howardem i klasyką gatunku – ale też momenty, w których Piekara eksperymentuje, szuka własnego stylu i… często trafia w punkt. Zebrane utwory są świadectwem literackiej młodości Piekary: czasem naiwne, czasem zbyt patetyczne, ale zawsze pełne energii i fascynacji fantastyką jako gatunkiem. Te opowiadania mają swój urok i klimat, którego próżno szukać w wielu współczesnych utworach.
„Witajcie w Zaklętej Krainie” to publikacja o charakterze historyczno-literackim – dla fanów Piekary to niemal obowiązkowa pozycja, dla młodszych czytelników może być okazją do odkrycia, jak wyglądały początki polskiej fantasy przed erą Wiedźmina. To także zapis epoki – czasów, w których literatura fantastyczna była przestrzenią wolności wyobraźni, ucieczką od szarzyzny PRL-u i jednocześnie formą buntu.
Znakomita podróż do przeszłości – miejscami nierówna, ale pełna pasji i klimatu. Idealna dla miłośników gatunku i wielbicieli twórczości autora.
Na Lubimy Czytać moje mocne 9/10.
Książka ABSOLUTNIE warta przeczytania 🙂
To nie tylko zbiór tekstów – to kawałek historii polskiej fantastyki.
POLECAM !
Ostatnia Strona
Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 150 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale też konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

"TRZECIA OSOBA" ANNA KAŃTOCH
Zobacz również

„PIĄTY AKT” WOJCIECH WÓJCIK”
15 grudnia, 2024
„WILLA DZIEWCZYNA Z LASU” ROBERT BEATTY
5 lutego, 2021