recenzja książki

„ZAGINIONE ARABSKIE KSIĘŻNICZKI” MARCIN MARGIELEWSKI

To moje pierwsze spotkanie z autorem.
Przerażająca, wstrząsająca prawda o tym jak w krajach arabskich traktowane są kobiety możnych władców.
Wiemy o tym niewiele i właściwie tylko tyle co dociera do nas, gdy wyjdzie na jaw jakaś afera.
Bardzo wyraźnie widać jaka jest tam rola kobiety, gdzie jest jej miejsce w życiu, w rodzinie. Tu nic się nie zmienia – ten strasznie hermetyczny świat, gdzie rządzą mężczyźni powołujący się na Koran i Allaha.
Nawet będąc arabską księżniczką nie ma się wiele do gadania. Zamknięte w złotych klatkach kobiety muszą być tylko potulne, grzeczne, uległe i rodzić synów.
Są własnością swoich panów i władców.
Nie mają one prawa na coś się nie zgadzać, czy wypowiadać swoje zdanie.
Przyznam,że nie miałam pojęcia jak okrutne sposoby stosowane są wciąż przez mężczyzn, a wszystko to w imię Allaha.
Książka ta to wywiad autora z człowiekiem, który przez większość swego życia pracował na dworach saudyjskich władców.
Opowiada o tym co widział, czego się dowiedział . Nie zgadza się na to, aby kobiety były tak traktowane, dlatego ujawnia fakty, nazwiska i opowiada prawdziwe historie.
Książka ta to jasny sprzeciw wobec zachowań mężczyzn (braci, ojców, mężów) względem kobiet (sióstr, matek, narzeczonych i żon).
Wydaje się wręcz nie możliwym, aby w czasach obecnych, gdy mamy XXI wiek stosowano jeszcze takie zasady i kary.
Jak to możliwe, że giną kobiety bez śladu, i są to kobiety ważnych władców więc są znane i rozpoznawane. Wszyscy o nich zapominają, jakby w ogóle nie istniały.
Dzięki tej książce poznajemy historie księżniczek, które uciekły od swych władców, ale również tych, którym się to nie udało i zapłaciły za to najwyższą cenę – własne życie.
Porażająca jest prawda, że wolały zginąć, niż pozostać u boku mężczyzny.
Cieszę się, że jestem Polką, Europejką.
Mam pełną świadomość, że żadne bogactwo nie zrekompensuje poniżenia, bólu, cierpienia jakie przeżywają arabskie kobiety.
Jeśli wiemy już jak traktowane są wybranki władców, ich córki i siostry to, aż strach pomyśleć jak traktowane są normalne kobiety.

To trudna i wstrząsająca lektura. Bardzo ciężko mi się ją czytało ze względu na treści jakie z sobą niosła.
Wydarzenia jaki zostały przedstawione powodują złość i poczucie bezradności. Dlaczego nikt z tym nic nie robi ? DLACZEGO ?
Zam odpowiedź – pieniądze i poprawność polityczna.
Od dawna wiemy, że islam to bardzo okrutna , bezwzględna religia. Teraz wiemy też, że zapisy koranu często są przez mężczyzn interpretowane tak, aby pasowały do zaplanowanej kary. Okropności, zakłamanie , okrucieństwo.

Tytuł „Zaginione arabskie księżniczki”
Autor Marcin Margielewski
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Liczba stron 318
https://www.proszynski.pl/Zaginione_arabskie_ksiezniczki-p-36457-1-30-.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz