zibi-recenzja-ksiazki
recenzja książki

„ZIBI” BIOGRAFIA ZBIGNIEWA BOŃKA ROMAN KOŁTOŃ

Ta bardzo obszerna, bo licząca sobie 700 stron książka została zakwalifikowana do kategorii : biografia, autobiografia, pamiętnik.Przyznam, że temat bardzo ciekawy – chciałam poznać tak kultową postać sportu jakim jest nasz polski piłkarza Zbigniew Boniek.
Jednak jest to bardzo słabiutka pozycja. Ciężko się ją czytało.

Autor nie wysilił się planując konspekt tejże książki. Mamy tutaj bowiem natłok informacji bez składu i ładu.
Bardzo raził mnie styl autora , ta ilość wykrzykników w tekście powołała.Jego stronniczość i bezkrytycyzm też jest bardzo wyczuwalny i zupełnie niepotrzebny.
Błędy w nazwach klubów czy nazwiskach – takie rzeczy nie powinny się zdarzyć i są niedopuszczalne. Korekta nawaliła na całej linii.

Co do treści – poznamy tutaj szczegółowo opowieści o ogromnych sukcesach naszej rodzimej reprezentacji w piłce nożnej w latach siedemdziesiątych, o samych meczach, transferach pomiędzy klubami.  Są też afery, kłótnie, nieporozumienia między piłkarzami, trenerami i między klubami.
Przytoczonych zostało bardzo dużo wspomnień piłkarzy. Cytaty ze znanych ówczesnych gazet sportowych, jak „Przegląd sportowy” czy „Piłka nożna”.
Czuć klimat i realność tamtych lat. Głos Pana Dariusza Szpakowskiego poznam wszędzie 🙂
Dużym plusem są zdjęcia i wycinki z prasy dotyczące zarówno samego piłkarza, jak i naszej  Polskiej Reprezentacji.
Przede wszystkim jednak poznamy postać piłkarza – jego relacje w domu rodzinnym, dorastanie i czas, gdy był już dorosły. Sportowe zawirowania, wygrane i porażki. Dowiemy się też czym zajął się w życiu, gdy Jego kariera na boisku już się zakończyła.

Całość podzielona jest na kilka rozdziałów, a te podzielone zostały na konkretne lata.
Mamy : Szuflowanie i okres od 1956 do 1975 roku; Widzewiak i okres od 1976 do 1982 roku;  Piękny nocą i Podziękowania.

Przyznać należy jednoznacznie, iż Zbigniew Boniek dzięki swojej pracy i ogromnemu uporowi osiągnął bardzo wiele. Kariera i sukces nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tak mało jest polskich piłkarzy z takimi sukcesami.

Nie wnikam w afery i motywacje dla nich. Tutaj chodziło o ukazanie konkretnego człowieka, który zasłynął swoją grą w piłkę nożną i jest znany w świecie.

Przekazałam książkę Tacie – jestem pewna, że dla niego będzie to powrót do przeszłości i masa sportowych wspomnień.

 

Tytuł „Zibi”. Biografia Zbigniewa Bońka
Autor Roman Kołtoń
Liczba stron 700
Wydawnictwo Zysk i S-ka
https://sklep.zysk.com.pl/zibi-biografia-zbigniewa-bonka.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz