recenzja książki

„ZŁA KREW” JOHN CARREYROU

Autor jest amerykańskim dziennikarzem śledczym.

Na podstawie setek wywiadów z ponad stu pięćdziesięcioma osobami, w tym z pracownikami zatrudnionymi w firmie opisał prawdę o przekręcie jednego z największych start- upów na świecie. Przytacza wprost cytaty z otrzymanych maili i dokumentów.
Przedstawione są też informacje z sal sądowych i przesłuchań świadków. Wszystko jest zgodne z faktami i dokumentami, pomimo zaprzeczeń co niektórych.

Autor jako pierwszy dotarł do ważnych i niezwykle chronionych informacji i pomimo zastraszania zdecydował się te informacje opublikować.
Oddał w nasze ręce świetną literaturę faktu poświęconą skandalowi jakim okazał się pomysł kobiety uznanej za Stevea Jobsa w spódnicy Elizabeth Holmes.

Pani ta była prezeską firmy Theranosa, która miała opracować przenośną maszynę usprawniająca badanie krwi. Miał być to ogromny przełom w biomedycynie.
Niestety upór i chora ambicja kobiety spowodowała, że dążyła do realizacji swego celu „po trupach”. Pozbawiona wszelkich norm moralnych przekraczała coraz to nowe granice w swojej zaborczości, upartości i kłamstwie.

Przyznać trzeba, że to genialny i niezwykle innowacyjny pomysł, aby z kropli krwi wyczytać wszystkie informacje zdrowotne i genetyczne.
Marzenie o wiecznym życiu i staniu się nieśmiertelnym byłoby już tak bliskie. To jest niezwykle kuszące i nic dziwnego, że nad tym tematem pracuje od wielu lat tak wielu naukowców.. Każdy chciałby zatrzymać zegar biologiczny i przestać się starzeć, a w rezultacie nie umierać.

Niestety pomysł nie sprawdził się. Maszyna nie działała jak powinna.

Dlaczego nie wiemy, ale ważniejsze jest dlaczego oszukiwano ludzi przytaczając fałszywe dane i informacje ?

Autor bardzo dokładnie opisał jak powstał sam pomysł, jak wyglądało jego wprowadzenie, jego rozkwit i upadek.

Był to wart ogromne miliony dolarów pomysł z dziedziny biotechnologii i bardzo wielu żałuje, że się nie powiódł.

Znalazło się wielu inwestorów i sam firma została wyceniono na ponad dziewięć miliardów dolarów. Zatrudniono rzeszę fachowców i wybierano tylko tych najlepszych. Do tego zadania przekupiono najlepszych specjalistów w Dolinie Krzemowej – znanych i cenionych fachowców z Applea. Jednak, gdy zauważono, że ktoś wypowiada swoje zdanie i głośno mówi jak jest zostawał z automatu zwalniany.
Nic dziwnego, że zaczęły krążyć różne pogłoski i plotki, które były szkodliwe dla firmy.
Zaczęły się zastraszania i pozwy byłych pracowników o wyjawianie tajemnic służbowych.
Jak to się zakończyło ? Przeczytaj, a dowiesz się. Ja już wiem.

Polecam – świetnie opracowana i rzetelnie napisana literatura faktu.

Tytuł „Zła krew”

Autor John Carreyrou

Tłumaczenie Maria Jaszczurowska

Liczba stron 416

Wydawnictwo Marginesy

https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133309/zla-krew
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA MARGINESY

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz