złote klatki recenzja książki
recenzja książki

„ZŁOTE KLATKI.ZNIEWOLENIE” Elisabeth SMAL

Ciekawa powieść kryminalna połączona z science Fiction. To zagadka kryminalna w świecie naszej przyszłości.
Wciągnęła mnie bardzo szybko, jednak później zaczęło się robić nudnawo.

Główny bohater to Colin Moore, jest samotnym, bezdzietnym kawalerem. Pracuje jako detektyw.
Poznajemy go w momencie, gdy wchodzi do szpitala Hosmed, aby odwiedzić swego dziadka, który trafił tutaj ponieważ został pobity.
Wkraczamy w świat naszej przyszłości – wszystko mega nowoczesne, skomputeryzowane. Już na recepcji siedzi fembot – robot, który zastępuje człowieka. Wykonuje on swoją prace niezwykle cierpliwie zupełnie nie tak jak ludzie. Specjalny czytnik sprawdza linie papilarne na kciuku, dzięki czemu wiadomo, czy Colin jest upoważniony do uzyskania informacji o swoim dziadku.
Niestety dziadek bohatera umiera, nie było możliwości by przytrzymać go przy życiu. Dziadek nie zgodził się być zamiennikiem czyli nie chciał aby jego organy zostały ponownie wykorzystane.
Zgodnie z życzeniem zmarłego zostaje on pochowany a właściwie zasadzony w Parku Pamięci. W specjalnej kapsule w pozycji embrionalnej wraz z wybranym nasionem dębu.
Colin próbuje dowiedzieć się kto zaatakował i zabił jego dziadka. Na własną rękę zaczyna prowadzić dochodzenie, przeszukując zapisy z ulicznych kamer. Niestety sprawa nie jest taka prosta.

Tym czasem w mieście szerzy się chaos. Bezstresowe wychowanie przyniosło skutek w zabijaniu dla zabawy lub dla zysku. Czy to dla nas jakaś przestroga?
Do naszego bohatera zgłasza się matka jego dawnego kolegi prosząc, aby go odszukał ponieważ ten od dwóch miesięcy nie daje znaku życia. Pomimo zapewnień policji, że z synem jest wszystko w porządku kobieta czuje niepokój. Niebawem kobieta ginie.
Do wszystkich posterunków policji dla bezpieczeństwa trafiają bolsy. To roboty bojowe bezduszne, bez empatii i moralności. Zrobią dokładnie to co mają zaprojektowane w swych zadaniach.

Colin zastanawia się nad kształtowaniem osobowości człowieka. Czy jesteśmy tacy, jakimi nas wychowano ?
W mieście zaczyna się implantacja czyli czipowanie ludzi. Najpierw wybierają ludzi bezdomnych i rodziny tych, którzy złamali prawo. Zapanowała ogólna panika. Tym bardziej,że po zaczipowaniu ludzi ci umierają. Ludzie zostają oznaczeni bez wolnej woli wczepiają czipów. Jest pewne,że ktoś kontrolować ludzi – każdy ich ruch i zachowanie.
Jasno się już mówi na ulicy, że implantacja to nie czipy tylko pewna śmierć.
Powstają Lotosy czyli obozy w mieście, gdzie przewożeni zostają poszukiwani ludzie Przechodzą tu oczyszczenie Zostają ponownie zaczipowaniu i wracają do domu. Bardzo szybko umierają.
Ktoś robi czystki i eliminuje najsłabsze ogniwa społeczeństwa. Ktoś chce stworzyć idealne społeczeństwo wolne od jakichkolwiek obciążeń i zależności. Coś mi to przypomina …
Jednocześnie słyszymy głos „Człowiek to nasze wewnętrzne JA. Nasza świadomość i podświadomość. Nic więcej”.

Przyznam, że spodziewałam się po tej pozycji czegoś więcej. Dużego WOW i niedowierzania dla wyobraźni autorki.
Pewnie dlatego,że dopiero co przeczytałam „Black Mirror”, które mnie wbiło w fotel.

Książkę warto przeczytać ponieważ skłania do refleksji nad naszą przyszłością, nad tym co nas czeka jako ludzi, jako społeczeństwo, jako gatunek.
Czy wprowadzanie robotów do naszego świata jest dobre i bezpieczne? Czy czipowanie ludzi wynika z zapewnienia im bezpieczeństwa czy totalnej kontroli?
I najważniejsze pytanie – komu tak bardzo zależy aby wzbudzić w NAS niepokój i lęk jednocześnie podpowiadając NAM co możemy zrobić aby czuć spokój i bezpieczeństwo? Pomyślcie.

złote klatki recenzja książkiWażne:

1. Dzieci uczą się od tego, co je otacza.
2. Jeśli dziecko jest często krytykowane, uczy się potępiać innych.
3. Jeśli dziecko jest często chwalone, uczy się doceniać innych.
4. Jeśli dziecko jest narażone na wrogie zachowanie, uczy się walczyć z otoczeniem.
5. Jeśli jesteś uczciwy wobec dziecka, dowie się, czym jest uczciwość.
6. Jeśli dziecko jest stale wyśmiewane, staje się nieśmiałe.
7. Jeśli dziecko czuje się bezpieczne, uczy się ufać ludziom.
8. Jeśli dziecko jest często zmuszane do odczuwania wstydu, uczy się czuć winne.
9. Jeśli dziecko jest często zachęcane, będzie miało większa pewność siebie.
10. Jeśli obniżysz swoje wymagania i będziesz dziecko traktować na równi, nauczy się cierpliwości.
11. Jeśli popierasz dziecko, będzie miało większą pewność siebie.
12. Jeśli dziecko dorasta w przyjaznej atmosferze i czuje się potrzebne, nauczy się, jak znaleźć miłość.
13. Nigdy nie mów o dziecku źle w jego obecności ani wtedy, gdy Cię nie słyszy.
14. Skup się na tym, co jest dobre dla dziecka, i wspieraj je. Wtedy złe doświadczenie nie będzie mieć miejsca.
15. Zawsze słuchaj dziecka i odpowiadaj na jego pytania lub prośby.W ten sposób zbudujesz bliską i trwałą relację z pociechą.
16. Szanuj dziecko nawet wtedy, gdy popełnia błąd.
17. Bądź zawsze gotowy, aby pomóc dziecku, które potrzebuje Twojej pomocy. jednak odsuń się w cień, kiedy ma wszystko, czego potrzebuje, aby coś zrobić samemu.
18. Dzieci zawsze wybierają najlepszy przykład, więc dawaj im go codziennie.

Tytuł „ZŁOTE KLATKI.ZNIEWOLENIE”
Autor Elisabeth SMAL
Wydawnictwo Novae Res
Liczba stron 345
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=zlote_klatki_zniewolenie,druk
Egzemplarz recenzencki od https://novaeres.pl/

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 150 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale też konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz