recenzja książki

„RODZINA” BO TRZEBA ŻYĆ EWA SZYMAŃSKA

To już trzecia i zarazem ostatnia część cyklu pt „Bo trzeba żyć”.

Wielka szkoda. Bardzo polubiłam Gabrynię i Apolonię.
W tej części poznajemy dalsze losy naszych bohaterów. Mając nadzieję, że wreszcie będą wolni i szczęśliwi.
Celowo nie zdradzę ich dalszych losów zachęcając tym samym abyście przeczytali tę trylogię 🙂
ABSOLUTNIE WARTO 🙂

Właśnie zakończyła się Druga Wojna Światowa i wszyscy są pełni nadziei na lepsze jutro. Jednak nastały ciężkie czasy.Jak okiem sięgnąć widać skutki tego przeklętego wydarzenia – ruiny, szkielety domów a właściwie zgliszcza, pozostałości po tym co kiedyś było domami, sklepami, szpitalami, kinami, ulicami. Tego wszystkiego już nie ma. Teraz trzeba będzie wszystko odbudować i zacząć żyć na nowo.
Zapada chaos i ludzie szukają swoich najbliższych, swoich rodzin. Ci co przeżyli szukają tych z którymi ich rozdzielono. Niestety nie wszyscy powrócą do swych domów i rodzin.
Wdzięczni za przeżycie nie potrafią się jednak cieszyć i mają problem, aby się odnaleźć w nowej rzeczywistości, tym bardziej, że wcale nie jest lepiej. Teraz nastał nowy terror i nowa władza. Nasz wyzwoliciel wprowadził rosyjskie rządy, jak się okazało wcale nie są lepsze od poprzedników.
Każdy walczy, aby przetrwać i boi się co będzie dalej. Wyzwolenie nie dało spodziewanego poczucia bezpieczeństwa i wolności.

W tym wszystkim zwykły człowiek, który widział i słyszał zbyt wiele.
Nie potrafi zapomnieć tego co ujrzał i czego doświadczył.
Dla tego pokolenia wojna odciśnie już swe piętno na całe ich życie. Nic w tym dziwnego niestety.

Bardzo gorąco polecam całą trylogię serii „Bo trzeba żyć” czyli : Apolonia, Gabrynia i Rodzina.
Jest to bardzo prawdziwie ukazana historia naszego kraju Polski w jakże trudnym dla nas czasie jakim była Druga Wojna Światowa i czas zaraz po niej, gdy kolejnym okupantem okazał się nasz wybawca.

Niezwykle pięknie napisana powieść o zwykłych ludziach – ich myśli, czyny i przeżycia. Bardzo dużo emocji i prawdy.

Dzięki niesamowitej plastyczności w ukazaniu wykreowanego świata bardzo łatwo jest wskoczyć w tamten świat i wraz z naszymi głównymi  bohaterkami Apolonią i Gabrynią obserwować to co się dzieje.

Niestety wojna jest strasznym i traumatycznym przeżyciem i najgorsze jest w tym to, że to „Ludzie ludziom zgotowali taki los”.
Dobrze, że coraz częściej można przeczytać prawdę o tym co się wtedy działo. Dobrze, że jest coraz mniej zakłamania historii.

Musimy znać swoją historię i musimy starać się, aby już nigdy nie doszło do wojny !

Tytuł „Rodzina” Bo trzeba żyć
Cykl „Bo trzeba żyć”, tom 3
Autor Ewa Szymańska
Liczba stron 350
Wydawnictwo Szara Godzina
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA SZARA GODZINA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz