recenzja książki

„ZATYRANI” JAMES BLOODWORTH

Reportaż o najgorzej płatnych pracach.

Literatura faktu i przyznam, że bardzo przytłaczająca tematycznie lektura.
Autor podkreśla, że zależało mu na ukazaniu ważnych problemów dotyczących warunków pracy i płacy, którymi ktoś powinien się pochylić. Nie ma tu zatem wskazanych rozwiązań i podpowiedzi.

Mniej więcej jeden na dwudziestu mieszkańców Wielkiej Brytanii żyje dzisiaj z pracy za minimalną stawkę. Dowiemy się jak to jest być jeszcze jednym trybikiem w ogromnej i bezdusznej machinie, na której opiera się dobra koniunktura i zamożność Wielkiej Brytanii.
Autor napisał książkę bazując na swoich doświadczeniach związanych z tym jak był traktowany przez pracodawców w Wielkiej Brytanii.
James zatrudnił się w wielkich i bardzo znanych firmach, jak również w tych mniej znanych. Pracował w magazynie w firmie Amazon, był tez pracownikiem socjalnym i opiekował się osobami starszymi. Był też pracownikiem w call center,  i taksówkarzem w firmie Uber. To wszystko co opisał widział, przeżył i doświadczył na własnej skórze.

Bardzo wnikliwie ukazuje nam panujące tam zasady, kary i ciągłe oszukiwanie przez pracodawców. Ujemne punkty, nadgodziny, czy wypłacanie niepełnych wynagrodzeń to standard.
Chorobowe grozi naganami, a przerwa na posiłek to tak naprawdę walka o cieple jedzenie i miejsce, aby zjeść.

Dowiemy się o ogromnym wyzysku i niewolniczej pracy w zaskakująco złych warunkach.
Porażający jest fakt, jak bardzo ludzie wykorzystują ludzi, nawet ci co oferują mieszkanie czyli dach nad głową.

Poznamy też dokładnie jak wyglądają procesy rekrutacji, szkolenia oraz normalny dzień pracy i harmonogram dnia.
Historie osób, które napotkał na swej drodze są przerażające.

Niestety wciąż panuje przekonanie, że biedni są biedni z własnej winy i , że są po prostu głupi.

Autor ukazał kontrast pomiędzy dobrobytem Anglii klasy średniej a mrocznym i niestabilnym światem, w którym niska płaca jest synonimem bezdusznych landlordów, wrednych szefów i wszechogarniającego poczucia beznadziejności.

Absolutnie zgadzam się z autorem, że żyjemy obecnie w ciężkich i nieczułych czasach, gdzie widać bardzo wyraźnie zróżnicowanie społeczne.

 

Tytuł „Zatyrani”

Autor James Bloodworth
Seria „Na własne oczy”

Liczba stron 344

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

https://www.proszynski.pl/Zatyrani__Reportaz_o_najgorzej_platnych_pracach-p-36455-1-16-.html

Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz