recenzja książki

„NARZECZONA Z GETTA” SABINA WASZUT

Polska powieść obyczajowa inspirowana wydarzeniami historycznymi.
Ciekawie napisana, prosty i czytelny język oraz styl. Czegoś mi tu jednak brakło.
Czyta się szybko pomimo zawartych w niej bardzo trudnych tematów.
Nasze główne bohaterki to Sara i Basia. Obie żyją w zupełnie innych czasach i różni je właściwie wszystko, jednak jest coś co je łączy.
Sara jest młodą, piękną dziewczyną, Żydówką, która zakochała się w goju. Ta miłość nie powinna była się wydarzyć , a jednak.
Poznajemy jej życie, okres dorastania. Niestety czas ten przypadł na bardzo okrutny okres w dziejach ludzkości – drugą wojnę światową.
Sara widziała każdego dnia co przyniosła wojna – ogromne okrucieństwo, śmierć, głód i cierpienie.
Niejako jej oczami widzimy tamten świat. Wydarzenia jakie miały miejsce, sytuacje podczas wojny są przerażające i niestety prawdziwe.
Jak potoczyło się życie Sary? Czy los splótł jej życie z ukochanym Janem?
Poznajemy też Basię, która jest młodą mężatką. Ma kochającego męża Marcina, który jest automatykiem. Razem z nim podróżuje i zwiedza świat. Jest szczęśliwa i kochana.
Kobieta wiele przeszła w swym dzieciństwie – tragedia jaka się wydarzyła odbiła piętno na całym jej dalszym życiu.Basia bardzo przeżyła śmierć swojej siostra i nie potrafi sobie z tym poradzić.
Wyprowadziła się ze swego rodzinnego domu, aby zacząć układać swoje życie po swojemu.
Gdy umiera teściowa dziewczyny ma skontaktować się z jej koleżanką, która ma do oddania sporo starych książek. Niespodziewanie oprócz tego otrzymuje w prezencie starą szafę.
I to właśnie dzięki tej szafie dowiadujemy się o życiu i wydarzeniach z życia Sary.
Basia za wszelką cenę pragnie dowiedzieć się do kogo należała ta stara szafa i czy ktoś jeszcze z tej rodziny żyje.
Zaczyna poszukiwania i odkrywa bardzo tajemniczą historię. Jest to właśnie historia Sary i również historia Polski, Polaków, Żydów, Niemców.
W powieści jest dużo bólu, strachu, cierpienia, walki o przetrwanie i walki z samym sobą. Cały wachlarz emocji i wzruszeń.

Podobała mi się ta książka, chociaż tak jak pisałam na początku czegoś mi tu zabrakło.

Ostatnio ukazało się dużo książek nawiązujących do sytuacji Żydów w czasie wojny. Holokaust – zapewne już każdy wie co to słowo oznacza.
Przyznam, że mam już trochę dość i czuję przesyt tą tematyką, tym bardziej, że bardzo często prawda o Polakach zostaje przekłamana.
Nie zgadzam się na takie naginanie historii i ukazywanie tylko i wyłącznie jak to bardzo zły był naród Polski w czasie wojny.
To po prostu NIE jest prawdą.
Tytuł „Narzeczona z getta”
Autor Sabina Waszut
Wydawnictwo Książnica Publicat SA
Liczba stron 304
Egzemplarz recenzencki od Wydawnictwa  KSIĄŻNICA PUBLICAT SA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz