debiut literacki,  recenzja książki

„WSZYSCY PATRZYMY NA TEN SAM KSIĘŻYC” M.SIENKIEWICZ

Jeśli czytając tę książkę, masz wrażenie, że to historia o Tobie, to masz rację.

To opowieść o tym, że najbardziej znienawidzić można kogoś, kogo się kocha.
Przyznam, że właściwie w tych dwóch zdaniach mieści się cały przekaz powieści.
Bardzo udany polski debiut literacki z gatunku : literatura obyczajowa.
Zaskoczona jestem, że jest to pierwsza książka autora.
Wyłania się z niej ogromna wrażliwość na drugiego człowieka, jego emocje, jego potrzeby i jego oczekiwania.
Autor wykazał się znajomością ludzkiej psychiki i tego wszystkiego co w nas.
Niesamowicie lekkie pióro, które prowadzi nas przez kolejne strony z ogromną łatwością, zaciekawieniem i naturalnością.
Powieść napisana w sposób niezwykły – niebywały język i styl, który mnie oczarował.
Bohaterowie tak bardzo realistyczni i tak bardzo namacalni.
I owszem, siebie też tutaj znalazłam.
Szczera do bólu prawda o nas samych, naszych relacjach, naszych związkach.
Naszą główna bohaterką jest kobietą po przejściach. To właśnie ona opowiada nam o swoich przeżyciach, przemyśleniach, rozterkach, wyborach, szansach.
Opowiada też o swoich rozstaniach, tęsknotach, bólu ale również o tym jak bardzo ważne jest zacząć żyć dla siebie. Jak ważne jest pozostawić swoje JA, gdy jest już też nasze My.

Robi to w sposób tak bardzo naturalny, że niesamowicie łatwo jest utożsamić się z tym co czytamy.

Niech WAS nie zwiedzie objętość lektury, jest tu cała masa rzeczy ważnych i trafnych spostrzeżeń.

ABSOLUTNIE to trzeba przeczytać ! 🙂
Emocje gwarantowane i sądzę, że pojawią się też tematy do przemyślenia.
Cytaty :
„Naucz się żyć sam. Naucz się żyć sama. Niech twój partner, przyjaciele i rodzina będą dodatkiem o twojego życia, a nie na odwrót. Idź przez życie tak, by w razie utraty najbliższych ludzi wokół móc powiedzieć „mogę dalej żyć szczęśliwa/y”. Żyjemy celami i to one pozwalają nam na rozwój i doprowadzają do szczęścia. Cele mają dotyczyć ciebie. Jedni chcą mieć dom, drudzy zbudować stadninę koni, nauczyć się chińskiego lub zyskać medal w biegach. Wszystko to dotyczy Ciebie. Relacje na twojej drodze to twój dodatek, zaspokajanie potrzeb seksualnych, możliwość przytulenia, pośmiania się w piątek, oparcia, rozmowy o problemach czy podzielenia się opłatkiem w święta. Bądźmy dobrzy i wspierajmy bliskich, ale pamiętajmy, aby nie przekładać swojego szczęścia nad ich szczęście”.
„Nie szukaj na siłę partnera/partnerki, bo wydaje ci się, ze wybawi cię od wszystkich problemów, samotności, potrzeby upijania się i marnotrawienia sobie życia. Wyobraź sobie, że ktoś przepowiedział ci samotność do końca życia. Czy dalej marnowałbyś swoje życie, skoro wiedziałbyś, że nikt nie przyjdzie ci pomóc?”
„Myśl o sobie. Rozwijaj siebie, swoje pasje, ucz się, doświadczaj nowych rzeczy, próbuj, pokonuj strach. Dużo czytaj, oglądaj to, co cię interesuje, przyswajaj dodatkowa wiedzę, słuchaj mądrych ludzi – mądrzejszych od siebie. Dbaj o zdrowie, biegaj, zacznij spacerować, zapisz się na fitness albo kurs salsy, spróbuj być morsem, kup tran, pij wodę, używaj kremów, zrób badania okresowe. Marnuj czas dla siebie.

Ubierz ulubione ciuchy, myśl realnie o swojej firmie, podróżuj, łapo szanse, nie bój się żyć. Wszystko to dotyczy wyłącznie ciebie. Jeśli jesteś ciekawym człowiekiem, prędzej czy później ktoś do ciebie dołączy. Ktoś, kto będzie chciał spędzić życie z tobą, z twoim szczęściem, ale nie on/ona będzie twoim priorytetem. Priorytetem jesteś tylko TY”.

„Jeśli znajdziesz kogoś jako główne źródło szczęścia, będziesz jeszcze bardziej nieszczęśliwy. Wewnętrznie. Zazdrosny o rozwój drugiej osoby”.

 

Tytuł „Wszyscy patrzymy na ten sam księżyc”

Autor M. Sienkiewicz

Liczba stron 218

Wydawnictwo Novae Res

https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=wszyscy_patrzymy_na_ten_sam_ksiezyc,druk
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA NOVAE RES

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz